TEsla FSD

Klart: Estland tillåter självkörande Teslor

Teslas självkörning FSD vinner ny mark i Europa. Estland har nu officiellt gett grönt ljus för systemet på sina vägar. Svenska Transportstyrelsen dröjer med besked.

Efter flera år av strikta europeiska regelhinder har Teslas självkörande bilar börjat rulla i Europa under våren 2026. Senast är raden är Estlands transportmyndighet som nu meddelar att de officiellt erkänner det typgodkännande som den nederländska fordonsmyndigheten RDW utfärdade i april. Estland ansluter sig därmed till Nederländerna och Litauen, som också godkänt mjukvaran under de senaste veckorna.
– Autonoma och fjärrstyrda fordon har rullat i Estland sedan 2017, och att tillåta Teslas högautomatiserade FSD på estniska vägar var en logisk fortsättning på den utvecklingen, skriver den estniska myndigheten i ett uttalande.

Kort efteråt bekräftade Teslas officiella Europa-konto på X nyheten: ”FSD Supervised nu godkänt i Estland. Utrullningen påbörjas snart.” Att enskilda länder i EU kan godkänna Teslas mjukvara beror på en specifik EU-förordning (2018/858). Den tillåter medlemsstater att tillfälligt godkänna ny, banbrytande teknik som ännu inte ryms i de traditionella regelverken, utan att landet självt behöver göra omfattande tester. Detta efter att nederländska RDW godkänt systemet. 

Det är dock viktigt att poängtera att det europeiska FSD-systemet skiljer sig från det som rullar i Nordamerika. Det klassificeras strikt som ett SAE Nivå 2-system. Det innebär att även om Teslan självständigt kan hantera acceleration, bromsningar, svängar och komplexa trafiksituationer, är det ingen självkörande bil i juridisk mening.
– Föraren förblir personligen och fullt ut ansvarig i alla lägen för att fordonet framförs säkert och enligt gällande trafikregler. Man måste vara beredd att ta över kontrollen omedelbart när det behövs, understryker den estniska myndigheten.

I Nederländerna har Tesla dessutom tvingats lägga till ett obligatoriskt säkerhetsquiz på skärmen som ägaren måste klara av innan systemet överhuvudtaget går att aktivera för första gången – ett krav som inte finns i USA. Majoriteten av EU:s medlemsstater väljer att ta det lugnt med godkännandet. Den svenska Transportstyrelsen har flaggat för att det nederländska godkännandet och de nuvarande reglerna eventuellt endast kommer att vara tillåtna på nyproducerade fordon. Det kan bli ett bakslag för Teslaägare som betalat 77 700 kronor i förskott för systemet. 
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt