Det är vinna eller försvinna för Porsches elbilar. Nu går startskottet i bilfabriken för en av sportbilsmärkets viktigaste bilar någonsin. Nya helt elektriska Porsche Cayenne. Räcker 1156 hästkrafter för att få fart på den krisande tillverkaren?
Porsche befinner sig i en av sina mest turbulenta perioder sedan 90-talskrisen. Den tyska sportbilsikonen som länge varit bilvärldens vinstmaskin nummer ett har fått se sina marginaler krympa och aktiekursen skaka.
Nu behövs en riktig succé för att vända krisen. Porsche har officiellt meddelat att tillverkningen av den helt elektriska fjärde generationen av Cayenne har påbörjats. Genom att elektrifiera sin absoluta bästsäljare hoppas nya vd:n Michael Leiters att man äntligen ska få fart på försäljningen igen och tysta kritikerna. Nya Porsche Cayenne Electric har upp till 1156 hästkrafter i turbo-version och drar ifrån hyperbilar.


Enligt Porsches egna uppgifter ligger fokus på batteriteknik. Den elektriska Cayennen bygger på den avancerade PPE-plattformen (Premium Platform Electric), samma som sitter i nya Macan och Audi Q6 e-tron, men med en avgörande skillnad: kraften.
Porsche har investerat stort i att optimera battericellernas kemi för att klara extrem snabbladdning utan att tappa hållbarhet. Systemet bygger på en 800-voltsarkitektur som ska göra det möjligt att ladda bilen nästan lika snabbt som det tar att tanka den gamla V8-versionen.


Det är ingen slump att det är just Cayenne som ska rädda märket och vända de elektriska motgångarna. När Cayenne lanserades 2002 hånades den av purister som menade att en SUV skulle förstöra märket. Istället blev den Porsches största framgång någonsin och räddade bolaget från konkurs.
Nu kan historien upprepa sig. Den nya elektriska modellen kommer att säljas parallellt med uppdaterade hybridversioner under en övergångsperiod, för att inte skrämma bort de kunder som ännu inte är redo att släppa förbränningsmotorn helt.
Porsche satsar allt på ett kort. Genom att bygga Cayenne i Bratislava med en tekniknivå som ska slå de kinesiska konkurrenterna, försöker Porsche återta tronen. Men utmaningen är enorm. Det räcker inte längre att bilen är bäst att köra – den måste nu också vara en rullande superdator. Om den elektriska Cayennen blir en succé kan Porsche rida ut stormen. Om inte, riskerar märket att tvingas till ännu hårdare besparingar och en identitetskris som kan sitta i under årtionden.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















