En Volvo 850 T-Gul i välbevarad originalskick med de klassiska gula lacken. Och under huven döljer sig en brutalt stark motor med jätteturbo. Nu har Volvos heliga graal sålts för rena vrakpriset.
Det var 1994 som bilen lanserades. I folkmun fick den smeknamnet T-gul, men det riktiga namnet var Volvo 850 T-5R. Modellen blev snabbt en favorit i mångas hem, och skulle senare bli en riktig kultklassiker. Idag betalar entusiaster ofta uppemot 300 000 kronor för exemplar i gott skick. Men så är det inte alltid. På auktionssajten Bring a Trailer har ett exemplar med toppfint yttre sålts betydligt billigare. Och modellen har en extremt stark motor.
Denna T-gul drivs nu av en turboladdad 2,4-liters rak femma (B5244T5). Den är hämtad direkt från den mycket hyllade Volvo S60 T5 från 2007. Motorn andas dessutom genom ett insugsrör från värstingen S60R och laddas av en K24-turboladdare. För att hantera bränsleförsörjningen har man monterat rejäla 650 cc-bränslespridare. Ett rejält trimjobb, som kostat mycket pengar. Och mätarställningen är fortfarande relativt låg.


Lågt miltal – klassiskt yttre
Bilen har bara rullat 13 100 mil. Och på ytan ser bilen ut som vilken vacker T-Gul som helst. Lacken är den helt rätta Cream Yellow (607) i ett skick som beskrivs som bra. Bakvingen sitter där den ska, och bilen rullar på de tidstypiska 17-tums Titan-fälgarna. En bil som sannolikt kommer dra åt sig många blickar. Trots sitt låga pris och starka motor.
Att bygga en bil av den här kalibern kostar mycket. Både arbetstid och dyra delar. Att hitta en tidsenlig T-Gul med modern, driftsäker och vråltrimmad T5-mekanik är inget man ser varje dag. Och den nya ägaren kan nu ratta ett av USA:s mest ovanliga exemplar av den hyllade T-gul. Till ett pris som förmodligen inte ens täcker byggkostnaderna. Bilen såldes för bara 114 000 kronor.




Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.





















