Volvo petas från säkerhetstoppen. Överraskande bilmärken tar över i ansedda Consumer Reports ranking.
– Det beror på att många av företagets moderna bilar, som EX30, får lägsta användbarhetspoäng. Om styrning av klimatanläggningen eller ljudfunktionerna distraherar dig från körningen, är det ett slag mot säkerheten, säger Jake Fisher, senior chef för biltestning på Consumer Reports.
Volvo Cars är för många synonymt med säkerhet. De uppfann trepunktsbältet 1958 och brukar ligga i toppen av krocktester och säkerhetsundersökningar. Därför är det många som blir förvånande när ansedda amerikanska konsumentorganisationen Consumer Reports petat ner Volvo från toppen.
– Du kanske undrar varför vissa märken – inklusive de som är kända för säkerhet – har en låg andel fordon med högst poäng.
Till exempel Volvo. Även om Volvo var en av de första biltillverkarna att introducera säkerhetsinnovationer som trepunktsbälte och sidokrockkuddar, hittar du inte Volvo rankat bland de bästa märkena, säger Jake Fischer chef för biltestning hos Consumer Reports.
Säkraste bilmärkena enligt Consumer Reports

Så här förklarar Consumer Reports det överranskande beskedet:
– Det beror på att många av företagets moderna bilar, som EX30, får CR:s lägsta användbarhetspoäng. Om styrning av klimatanläggningen eller ljudfunktionerna distraherar dig från körningen, är det ett slag mot säkerheten, säger Jake Fisher.
Istället är det flera japanska bilmärken som får topplaceringarna när det gäller total säkerhet.
– Enligt vår analys av krocktester, bromsning, väghållning och krockundvikande teknik har Mazda, Genesis och Acura de säkraste nya bilarna, uppger Consumer Reports.
De har vägt in alla faktorer i sitt betyg.
– En säker bil har förutsägbar väghållning och bromsning i vardagskörning och nödsituationer, kontroller som inte distraherar dig, teknik som kan förhindra en krock från första början och en design som skyddar passagerarna om en krock inträffar, säger Emily A. Thomas, PhD, biträdande chef för bilsäkerhet på Consumer Reports.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter














