Volvo Cars slaktar sitt återförsäljarnät i Sydafrika. 63 procent av alla Volvohandlare försvinner i landet.
– Vi arbetar med de berörda återförsäljarna för att mildra negativa effekter på jobb, säger en talesperson för Volvo.
Stenhård konkurrens råder på bilmarknaden i Sydafrika. Kinesiska bilmärken har gjort sin entré i landet. På kort tid har de slagit sig in på marknaden och tagit en stor andel. Volvo Cars svarar nu på den nya situationen och stänger en stor del av sina återförsäljare i landet.
Att Volvo EX30 blev landets mest sålda elbil ifjol hjälpte inte. Volvo stänger nu ner 12 av sina 19 återförsäljare i landet, uppger, South Africa BusinessTech. Nedläggningen har fått kritik av facket, men Volvo hävdar att ingen ska förlora jobbet.

– Vi arbetar med de berörda återförsäljarna för att mildra negativa effekter på jobb, trots att de inte är Volvoanställda och vi har ingen skyldighet att göra det. Vi ser redan att berörda anställda absorberas av sin egen grupp eller av andra Volvo-återförsäljare som kommer att förbli öppna, säger en talesperson för Volvo Cars till TopAuto.
Nedläggningarna kommer efter att Volvo gått över till en så kallad agentmodell från 1 februari. Det betyder att handlarna inte längre äger bilarna, utan att de säljs på uppdrag av Volvo. För att avgöra vilka handlare som skulle bli kvar genomförde Volvo en utvärdering under 2024 som baserade sig på försäljningspotential och varumärkesfaktorer.
Hela nedläggningen ska vara klar inom de närmaste månaderna. Volvo kan få betala pengar till drabbade handlare. Volvo tror att de ska kunna sälja lika många bilar i Sydafrika i år som förra året, trots att två av tre Volvohandlare försvinner.
– Vi kommer att ingå ett rättvist avtal med vårt återförsäljarnätverk som kan inkludera kompensationer när det är tillämpligt, uppger Volvo Cars.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter