Vilket är bästa valet när det kommer till sportbil för hela familjen? Bilexperten Alrik Söderlind jämför V8 mot el.
Den dyraste bilen kostar 41 000 kronor att äga – i månaden.
Vad ska man välja om man vill lägga närmare två miljoner kronor på en Porsche med fyra dörrar och baksäte? Bilexperten Alrik Söderlind testkör nya Porsche Panamera GTS tillsammans med sin dotter Thea Söderlind. Porschen har en V8-motor på 500 hästkrafter, men är ändå inte lika snabb som elbilen Porsche Taycan GTS. Åtminstone på papperet.
I verkligheten går det att tanka 80 mils räckvidd på 2 minuter, medan elbilen behöver 18 minuter för att ladda in 35 mil. Så den som köper en Panamera lär komma fram först i alla fall. Men ingen av bilarna är något för den med tunn plånbok. Den dyraste av dem kostar 41 000 kronor i månaden, enligt Alriks kalkyl.
Trots en viss prisskillnad per månad handlar det mycket om personligt tycke, smak och klimatansvar.
– Förnuftet säger att att jag skulle välja Taycan tveklös. Men känslan med en riktig motor om man får säga så, det toppar tror jag ändå, säger Thea Söderlind.
Håller då Alrik Söderlind, som anses vara en av Sveriges främsta experter på nya bilar med? I filmen får du svaret.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter