Geely avvisar Volvo-försäljning: ”Inga planer på det”

Ekot går idag ut med uppgifter om att Volvo Cars huvudägare Geely ville sälja av fler aktier i biltillverkaren. Den kinesiska biljätten äger idag 78 procent. Men nu dementerar Geely uppgifterna helt.
– Som långsiktig investerare och partner till Volvo Cars har Zhejiang Geely Holding inga planer på att minska eller öka sitt aktieinnehav i Volvo Cars, uppger Geely i Sverige till Carup.

Volvo Cars har varit ett sorgebarn på börsen och kursen har på tre år gått ner med 75 procent. I år är nedgången 27 procent trots att Volvo ökar sina marknadsandelar. En orsak till den låga värderingen är att de flesta aktier sitter fast hos storägaren Geely.

Kinesiska biljätten Geely äger 78 procent av Volvo Cars och av de övriga aktierna finns en stor del av ägandet hos stora fondbolag. Det har gjort att handeln och intresset för aktien är ganska litet. Enligt uppgifter till Ekot ville Geely nu minska sitt ägande i Volvo Cars. 
– Någonting måste göras, sade en källa till Ekot.

Men Ekots uppgifter, som kom från anonyma källor, dementeras helt av Geely. I en kommentar till Carup uppger Geely att det inte finns några sådana planer.
– Som långsiktig investerare och partner till Volvo Cars har Zhejiang Geely Holding inga planer på att minska eller öka sitt aktieinnehav i Volvo Cars. Geely Sweden Holdings aktieinnehav i Volvo Cars AB är oförändrat, uppger Stefan Lundin, Head of PR, Communication and Governmental Relations hos Geely Sweden Holdings AB.
LÄS MER:

Svensk tar över på Volvo i Norge: ”Väldigt stolt”

Volvo byter ut sin norska vd. Nu tar en svensk över Volvo i Norge. 

Volvo Cars har en stark position i Norge och en marknadsandel på 8,6 procent. Förra året såldes 11 118 nya Volvobilar. I elbilslandet Norge har EX30-modellen blivit en stor framgång och en av Norges mest sålda bilar. Nu försöker Volvo få lyxsugna norrmän att slå till på nya EX90. 

Norrmannen Hermod Wallestad har varit tillförordnad vd för Volvo Cars i Norge sedan i november Nu får han kliva tillbaka till sin gamla roll och jobba med återförsäljutveckling. Istället tar svenske Martin Persson, 54, över som ny VD för Volvo Car Norge.

Persson kommer närmast från rollen som chef för Volvo i Asien/Stillahavsområdet exklusive Kina. Han har tidigare varit chef för Volvo i flera länder. 
– Jag är väldigt stolt över att ta över ansvaret för Volvo Cars i Norge. Volvos varumärke står starkt bland norrmännen, och den elektrifierade norska marknaden är helt unik i ett globalt sammanhang, säger Martin Persson.
LÄS MER:

Bilmärke stämmer kritisk bloggare på 14 miljoner kr

Kinesiska elbilsmärket Avatr stämmer en bloggare på 14 miljoner kronor. Influencern Zurich Beileye påstår att Avatr ljuger om elbilens luftmotstånd. 

Att vara kritisk mot biltillverkare kan komma med ett högt pris. Åtminstone om du bor i Kina. Kinesiska bloggaren Zurich Beileye gick ut med påståenden om att elbiltillverkaren Avatr skulle ha manipulerat sina tester av luftmotståndet och gått ut med att bilen har lägre luftmotstånd än vad den har. De ska ha använt prototyper för att få låga värden. I Kina är strömlinjeformen på nya elbilar en viktig fråga. 

Avatr tillbakvisade anklagelserna och gick ut med att en produktionsversion av Avatr 12 använts i testerna. 
– Sociala medieskaparen ‘Zurich Beileye’ har tagit innehåll ur sitt sammanhang och medvetet skapat förvirring bland allmänheten, vilket ytterligare vilselett allmänheten om våra testresultat och produktigenkänning, vilket orsakar ytterligare skada på vår varumärkesimage, uppgav Avatr i ett utttalande.

Men de nöjde sig inte med det. Nu stämmer de dessutom bloggaren på 14 miljoner kronor, uppger Carnewschina. De misstänker dessutom att konkurrenter använder ”svart PR” för att svartmåla tillverkaren. De har utfäst en belöning på sju miljoner kronor till den som kan komma med information som bevisar organiserad svartmålning av Avatr från konkurrenter. 
LÄS MER:

Då släpper Toyota sin jättenyhet

Toyota är på väg att släppa sin största nyhet på länge. Globala storsäljaren Toyota RAV4 kommer i helt ny modell. 

Toyota RAV4 är en av Toyotas tre mest säljande modeller, vissa år har den varit världens mest sålda bilmodell. Den säljer flera gånger mer än märkets elbilar. Nu meddelar Toyota att de avslöjar en helt ny RAV4 i nästa vecka. De släpper dessutom bilder som visar att SUV:en får en ny betydligt mer modern interiör jämfört med dagens modell.

Bilen visas 21 maj och blir den femte generationen av modellen. Nuvarande modell har funnits på marknaden i sex år, men Toyota har för vana att yta sina modeller med täta intervaller. 


LÄS MER:

Elever och körskolelärare fast för drograttfylleri

Polisen slog till mot körskolebilar. Fyra elever och en körlärare togs för drograttfylleri. 

En av de första lektiorna på körkortsteorin handlar om att du inte får sätta dig bakom ratten om du druckit alkohol eller tagit droger. Men körskolorna i Eindhoven i Nederländarna tycks inte ha någon risketta med i sin utbildning. Eindhoven-polisen slog till med en stor kontroll mot körskolebilar och fick ett nedslående resultat. 

De stoppade 48 körskolebilar och testade både lärare och elever för alkohol och drogar. Fyra elever och en trafiklärare åkte dit misstänkta för att ha varit drogpåverkade under körlektionen, rapporterar Omroep Brabant. Dessutom saknade en körlärare behörighethandlingar. 

Brabant-polisen berättar inte vilka substanser eleverna och lärarna hade tagit. Men de har nu fått lämna blodprov som ska analyseras. I Nederländarna är det lagligt att använda cannabis på så kallade coffee shops. Men polisen ser inte mellan fingrarna. Ett THC-rus kan stanna kvar under lång tid i kroppen. 

– De flesta verkar inte veta om det här. Man röker på under en resa och tror att det ska vara borta när man kommer hem. Men det kan sitta i allt från några veckor upp till flera månader. Det finns många variabler som spelar in, om man är man eller kvinna, hur bra haschet är och så vidare, säger trafikpolisen Anders Schääf till Carup. 
LÄS MER: