Han måste klicka nej åtta gånger. Annars kan han inte starta sin helt nya Volvo XC90.
– Så där. Nu kan vi köra, säger ägaren Yuri Tereshyn i ett klipp.
Moderna bilar fylls med mer teknik hela tiden och Volvo bilar är inget undantag. Mycket av tekniken är tänkt att göra körningen säkrare och trevligare för föraren, men ibland blir det inte riktigt som man tänkt sig. Yuri Tereshyn visar i ett klipp på Instagram hur han måste klicka på ”inte nu” åtta gånger för att kunna starta sin helt nya Volvo XC90 från 2026.
Yuri visar i videon hur han sätter sig i bilen och försöker starta Volvon. På infotainmentskärmen dyker det då upp att han måste logga in med Google för att låsa upp alla funktioner i bilen. Men när han väljer att klicka på “inte nu” försvinner inte meddelandet. I stället dyker det upp igen och igen. Han måste trycka nej åtta gånger innan tekniken ger upp och startar Volvon.
– Min favoritdel med nya Volvo XC90 är att om du inte loggar in startar du bilen och behöver bara klicka på “Inte nu”, säger Yuri.
Tekniken som strular i klippet kallas Google built-in och fungerar som ett infotainmentsystem och en handsfreeuppsättning. Systemet gör att föraren kan ringa och spela musik utan att behöva röra skärmen, men för att få tillgång till det måste man logga in. I en kommentar till sitt eget klipp verkar Yuri inte nöjd med tekniken i den nya Volvon.
– 100 000 dollar för det här?, skriver han.
Volvo har efteråt kommenterat klippet och hävdar att det är ett fel som är orsaken till att man måste trycka åtta gånger för att starta bilen. Flera andra XC90-ägare verkar dock ha problem med sina Google built-in-system. En ägare skriver att systemet försvann i flera dagar och en annan menar att systemet är extremt långsamt.
– Jag kommer ALDRIG att köpa en ny bil. Min … 27 år gamla Saab måste bara hålla tills jag dör, skriver en användare, uppger Brobible.
– Att behöva skapa ett konto för att använda sin bil är oacceptabelt, skriver en annan.
LÄS MER:

William Karlsson är examinerad journalist och har bland annat arbetat på Sveriges Radio och Sörmlands Nyheter.





















