Den som köpte en Tesla Model Y för tre år sedan har förlorat mest på bilens värderas. Trots klimatbonus på 70 000 kronor har bilen tappat 7000 kronor i värde varje månad, visar en ny jämförelse som Privata Affärer har gjort.
Den som valde en elbil för tre år sedan har blivit stor förlorare på värdeminskningen visar en ny granskning som Privata Affärer har gjort. Den som istället valde rätt bensinbil har knappt haft någon värdeminskning alls. Besparingen i drivmedel äts upp flera gånger om av värdepappet.
Allra mest har Tesla Model Y tappat i värde. Trots att köparen fick 70 000 kronor är värdetappet 250 000 kronor, enligt Privata Affärer, det motsvarar en nedgång med 7000 kronor i månaden. Värdeminskningen är dessutom lågt räknad och bygger på bilhandlarnas utpris istället för inbytespriset.
![](https://carup.se/wp-content/uploads/2025/01/1Toyota-GR-Corolla-1024x576.webp)
Den som istället valde en Toyota Corolla kombi får tillbaka alla pengar som bilen kostade. Den större Toyota RAV4 har också haft en högst marginell nedgång. Enligt tidningen beror nedgången för dyra elbilar bland annat på att Tesla erbjuder nollränta på nya bilar och att försäkringen är väldigt dyr när vagnskadegarantin gått ut. En tre år gammal Tesla Model Y kan kosta 50 000 kronor om året för en man i storstad att försäkra, visar en tidigare jämförelse.
LÄS MER:
![](https://carup.se/wp-content/uploads/2022/02/Maths-Nilsson-author.jpeg)
Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter