Tesla inför egen elbilsbonus i Sverige

Tesla trappar upp priskriget på elbilar i Sverige. Nu inför de en egen elbilspremie på 40 000 kronor. Det sänker priset på Tesla Model Y till rekordlåga 459 900 kronor. 

Tesla hade ett tufft 2025 på nybilsmarknaden i Sverige. Men det är tydligt att de inte tänker ge upp matchen om försäljningstoppen. Nu inför de en egen elbilspremie på 40 000 kronor till alla som köper instegsmodellen av Tesla Model Y. De ger alla köpare 40 000 kronor, vilket sänker priset på bilen till 459 000 kronor. Ovanpå det är erbjudandet sockrat med nollränta. 

Men den som vill komma ännu billigare undan kan privatleasa bilen. Den finns för 4995 kronor i månaden. Trots rabatten på att köpa bilen blir det med all sannolikhet ändå billigare att privatleasa nya lågpris-Teslan. Bilexperten Alrik Söderlind gjorde nyligen ett test där han jämförde Tesla Model Y mot Kia EV5.


LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt