Tänd varningslampa i bilen kan ge 30 000 kr i böter

Att ignorera en tänd varningslampa kan bli en mardröm för både plånboken och körkortet. 35-årig bilist åtalades. Det kan sluta med 30 000 kr i böter och indraget körkort. 
– Jag har varit slarvig och har inte brytt mig om att varningslampan lös, sade bilisten i förhör.

En 35-årig man i Malmö hade bråttom till jobbet. Redan när han satte sig i sin Volkswagen Passat lyste tanklampan med ett stadigt sken. Men i stället för att svänga förbi en mack valde mannen att chansa för att inte komma sent. På vägen passerade han två olika bensinstationer utan att stanna. Chansningen höll inte länge. Mitt i den vältrafikerade och olycksdrabbade Lindesborgsrondellen i Malmö tog bränslet slut och bilen dog.

Lämnade bilen i vänsterfilen
Mannen rullade in bilen mot rondellens vänsterkant, slog på varningsblinkers och satte ut en varningstriangel. I stället för att stanna kvar på platsen lät han en arbetskamrat hämta upp honom för att åka och fylla en reservdunk.
Under tiden fastnade bilen i ett farligt läge mitt i det tunga trafikflödet, vilket fick andra bilister att larma polisen. Enligt polisen är rondellen en av Malmös mest olycksdrabbade platser och trafikflödet var ganska stort. Då bilen stod i vänster körfält så stod den mycket trafikfarligt.

Den tända bensinlampan slutade med åtal och krav på 30 dagsböter.

Åtalades för vårdslöshet i trafik – riskerar 30 000 kr i böter
Att få ett plötsligt mekaniskt fel eller drabbas av ett oförutsett haveri leder i normala fall inte till åtal. Men eftersom mannen i polisförhör öppet erkänt att han såg varningslampan, medvetet struntade i att tanka och chansade, bedömer åklagaren att det handlar om ett medvetet risktagande. Den här bilisten åtalades för vårdslöshet i trafik, något som i värsta fall kan bli fallet om du ignorerar tanklampan och får bensinstopp. 

Straffet kan bli 30 dagsböter. Beroende på mannens inkomst kan bötessumman landa på upp till 30 000 kronor. Det kan även bli indraget körkort. Fällande domar vid trafikbrott skickas direkt till Transportstyrelsen, som då ska besluta om körkortet ska återkallas.

Men stt bilister åtalas för bensinstopp tillhör ovanligheterna. Trafikpolisen David Askeröd förklarar att det krävs mycket specifika omständigheter för att det ska klassas som ett brott.
– Det ska vara väldigt mycket till för att det ska bli vårdslöshet i trafik. Kanske i sin ytterlighet om det är en väldigt trafikerad väg och man har struntat i att tanka. Spontant skulle jag inte säga att det är ett brott att få bensinstopp, man måste ha nyanser i sin bedömning, sade David Askeröd tidigare till Carup.
LÄS MER:


Dela med dig av Carup

Senaste nytt