Fisker Ocean lyxbil billig

Säljer ut lyxiga elbilen för 168 000 kr

Fisker må ha gått i konkurs. Men detta erbjudande på lyxbilen är ändå extremt lockande.

Att köpa en elbil från ett bilmärke som redan gått i konkurs är så klart en stor risk, och många skulle nog tveka. Men Fisker Ocean har blivit så billig att den nu lockar många att ändå våga ta chansen. Åtminstone just denna gång. Bilen har 584 hk, går 0-100 på under fyra sekunder och har en räckvidd på 580 km. Priset? Under 170 000 kronor.

I slutet av juli försökte en återförsäljare i Kalifornien sälja 24 begagnade Fisker Ocean. Priserna var redan kraftigt rabatterade, mellan cirka 215 000 och 262 000 kronor. Men i september sjönk priserna ännu mer – och minst fyra bilar kan nu köpas för otroliga 168 000 kronor.

Denna Ocean Fisker har bara gått 1 480 mil och säljs kraftigt rabatterat. Bild: Newport Fisker
Bilen har dubbla elmotorer på totalt 564 hk, som tar dig från 0 till 100 km/h på under 4 sekunder. Bild: Newport Fisker

I USA finns en federal skatterabatt för begagnade elbilar. Det är ett ekonomiskt stöd från staten, lite som vår klimatbonus i Sverige – fast för begagnade bilar. Listpriset för Fiskern är 205 000 kronor, hos Newport Fiskers webbplats, men om man kan använda skatterabatten sjunker priset till otroliga 168 000 kronor. För att jämföra: Du kan få en lyxig, eldriven SUV med låga mil billigare än vad en Toyota Yaris hybrid från 2018 kostar på blocket – som dessutom gått nästan 5 000 mil.

Batteriet på 106 kWh ger dessutom en räckvidd på upp till 580 km. Bild: Newport Fisker
Bilen är perfekt för både stadskörning och längre äventyr. Bild: Newport Fisker

Låter affären för bra för att vara sann? Kanske. Och det finns det en hake. Återförsäljaren skriver i annonsen:
– Om bilen visar sig vara defekt efter köpet, är det köparen – inte tillverkaren, distributören eller återförsäljaren – som står för alla reparationer och servicekostnader.

Och vad innebär det, då? Jo, när du får nycklarna tar du också alla risker. Om något går sönder, betalar du. Om en reservdel behövs, är det ditt ansvar. Så, då är frågan: Skulle du våga köpa en lyxig elbil från ett märke som inte längre finns, eller får tanken på att jaga reservdelar till en spökbil dig att jogga åt andra hållet? I Sverige ligger priserna på Fisker Ocean högre, just nu säljs två bilar på Blocket med begärt pris på 319 000 kronor.

Dela med dig av Carup

Senaste nytt