Elbilsexpert chockas över nytt solid state-batteri från VW-bolag. Priset imponerar mest.
– För mig är det överraskande billigt, säger “Electric Viking”.
Batteritillverkaren Gotion, som delägs av Volkswagen, har presenterat ett nytt solid-state batteri som kallas Gemstone. En som imponeras över det nya batteriet är Youtubern Electric Viking som egentligen heter Sam Evans. Han menar att priset för batteriet är den största överraskningen.
– Det är mycket billigare än jag trodde att de skulle vara, säger han.
Gotion siktar på ett pris på cirka 1 500 kronor per kWh för de nya cellerna. Det är betydligt dyrare än dagens LFP-celler, som anges till omkring 550–600 kronor per kWh, men enligt experten är priset ändå förvånansvärt lågt för solid-state-teknik.
– Tillbaka 2010 kostade batteripaket tio gånger den nivå som Gotion anger för de nya solid-state-cellerna, säger Sam Evans.
En utmaning är litiumsulfid, som enligt Gotion står för ungefär hälften till två tredjedelar av cellkostnaden. Företaget planerar därför att kraftigt skala upp sin egen produktion av materialet och uppger att kapaciteten ska kunna räcka till batterier för omkring 2 miljoner bilar per år från 2030.
– Haken är litiumsulfid, den viktigaste ingrediensen i det fasta materialet, säger han.
Sam Evans menar att Gotions solid state-batterier uppnår en energidensitet på hela 450 Wh/kg, medan dagens standardbatterier oftast ligger mellan 150-250 Wh/kg. Med denna energitäthet skulle ett 75 kWh-batteri enligt resonemanget kunna få en cellvikt på omkring 190 kg, jämfört med cirka 420 kg för motsvarande LFP-celler.
– Du går från 420 kilo till 190 kilo. Det är mindre än halva vikten, säger han.

Gotion uppges planera mindre serier från omkring 2027, med en första produktionslinje som motsvarar ungefär 25 000 bilar per år. Fullskalig produktion ska enligt plan nås 2030.
– I över 20 år har solid-state-batterier varit genombrottet som vi alla väntar på. Det är alltid bara några år bort, säger han.
Solid state-batterier:
Till skillnad från vanliga batterier innehåller solid state-batterier inte någon vätska som transporterar joner fram och tillbaka mellan elektroderna. I stället använder de ett fast material som transporterar jonerna. Jämfört med ett vanligt litiumjonbatteri är solid state-batterier säkrare och har en högre energitäthet.
LÄS MER:

William Karlsson är examinerad journalist och har bland annat arbetat på Sveriges Radio och Sörmlands Nyheter.





















