Så klarar 80-talets superbilar en match mot en ny elbil

Ferrari Testarossa och Lamborghini Countach var vägarnas obestridda kungar på 80-talet. Men tiderna förändras. Nu ställs de mot en ny elbil från Skoda. Och det blir tydligt hur långt utvecklingen kommit på 40 år. 

Skoda samlade 1980-talets främsta affischbilar för att se hur de står sig mot deras nya elbil. Biltillverkaren tog sin absolut snabbaste produktionsmodell – nya eldrivna Skoda Elroq vRS – och rullade ut den på anrika Dunsfold-banan i Storbritannien. För att demonstrera hur långt tekniken har kommit bestämde sig Skoda för att iscensätta det ultimata generationsmötet. Trots att Skodan var den enda familjebilen i gänget, var den långt ifrån svagast. 

Så här såg laguppställningen ut:

  • Skoda Elroq vRS: Dubbla elmotorer (fyrhjulsdrift), 340 hk.
  • Lamborghini Countach 25th Anniversary: 5,2-liters V12, 455 hk.
  • Ferrari Testarossa: 4,9-liters boxertolva, 390 hk.
  • Porsche 944 Turbo: 2,5-liters fyrcylindrig turbomotor, 250 hk.

När startskottet gick visade sig nostalgin och de ylande förbränningsmotorerna vara helt chanslösa mot det omedelbara vridmomentet hos en modern elbil. Skoda Elroq vRS, som gör 0–100 km/h på raska 5,4 sekunder, sköt iväg direkt från startlinjen. Det är oklart hur mycket de stackars förarna vågade slira på kopplingarna i de ovärderliga och känsliga veteranbilarna, men över mållinjen var resultatet en ren och skär utklassning.

Resultatet sprinten på en halv engelsk mil

  1. Skoda Elroq vRS: 19,19 sekunder
  2. Ferrari Testarossa: 20,08 sekunder
  3. Lamborghini Countach: 21,22 sekunder
  4. Porsche 944 Turbo: 22,10 sekunder

Innan purister och veteranbilsentusiaster sätter kaffet i vrångstrupen finns det dock en tröst. Skodans seger gäller strikt från stillastående på en avgränsad sträcka. Hade landningsbanan varit längre hade historien snabbt tagit en annan vändning.

Precis som många moderna elbilar kroknar Skodan i högre farter. Elroq vRS är elektroniskt begränsad till en topphastighet på ynka 180 km/h. På en lång raksträcka hade 80-talsikonerna till slut susat förbi med ett avgrundsvrål. Porschen sträcker ut till 261 km/h, Ferrarin planar ut vid 290 km/h och Lamborghinin är i en liga för sig med en toppfart på 295 km/h.

Förnuft eller känsla?
När vardagen gör sig påmind har elbilen uppenbara fördelar. Skoda Elroq sväljer fem personer, har ett bagageutrymme på 470 liter och är – trots sin suv-kaross – betydligt mer aerodynamisk (0,26 cd) än superbilarnas vassa kilformer. Prestanda i all ära, men ljudet från en italiensk V12:a går inte att ersätta med elmotorer. I en skönhetstävling hade familje-suven hamnat ohjälpligt sist. 
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt