På verkstad 22 gånger – får inte häva köpet

Deras elbil har varit på verkstaden 22 gånger. Ändå får de inte häva köpet.
– Vi känner att vi har tillgodose kundens behov, säger Alexander Hjermind på Möller Bil till Tidningen Motor

Oslobon Aleksander Schipper och hans sambo från köpte en ny Skoda Enyaq 2021. Sedan dess har de varit på verkstaden i Oslo 22 gånger med elbilen. Nu vill de häva köpet. 
– Vi känner oss inte längre trygga i bilen. Det sista som slutade fungera var barnsäkerhetslåset på bakdörren. Då kan vår dotter öppna dörren i full fart, säger Aleksander Schipper.

Listan på fel är mycket lång. Bland annat låsboxen, stötdämpare på bakluckan, diverse styrenheter, 12-voltsbatteri, justerade manschetter på stötdämpare, bytt AC-kompressor, diverse lampor och logotyper, bytt länkarmar, bytt takmoduler och gjort diverse mjukvaruuppdateringar.

När norska tidningen Motor fick följa med i elbilen slocknade pekskärmen.

Tidningen Motor följde med Aleksander på en åktur i hans elbil. Under den här korta resan hände det en rad märkliga saker. Bland annat slocknade skärmen.  Nu vill de häva köpet. Men Möller Bil, som är återförsäljare för Skoda, sätter sig på tvären. Istället har de erbjudit familjen en annan lösning. 

– Vi har försökt lösa detta vid flera tillfällen baserat på välvilja och en genuin önskan att tillgodose kundens behov, även genom att erbjuda oss att köpa bilen av honom för vad han själv ansåg vara ett rimligt pris. Dessutom har vi på hans begäran gett honom ett erbjudande på en ny bil med betydande prissänkningar. Vi känner verkligen att vi har tillgodosett kundens behov, och i den meningen är det förvånande både att frågan inte har lösts och att det håller på att bli en mediefråga, säger Alexander Hjermind, kommunikationschef för Skoda i Møller.

Han tycker inte att det räcker med att de köper tillbaka bilen. Aleksander Schipper varnar andra för att köpa en likadan Skoda Enyaq. Enligt honom var den inte redo att börja säljas. 
– Inte med de problem som vi har haft. Skoda skulle inte ha släppt den här bilen så här tidigt. Vi bilägare blir som deras försökskaniner. De erbjuder oss en mindre utrustad modell för 100 000 kronor emellan. Det är vi inte beredda att betala, säger Aleksander Schipper.

Nu blir det en sak för domstolen. Aleksander Schipper och hans sambo drar Möller Bil inför tinget. Familjen har också anlitat en advokat.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt