Kinesiska Omoda och Jaecoo har skakat om europeisk bilindustri i flera länder. Nu när märket kommer till Sverige tänker de runda EU:s strafftullar.
– Det finns ingen importtull till EU på bilar tillverkade i Sydafrika, så det här är särskilt intressant för vår satsning i Sverige och Finland, säger Espen Kristoffersen på importören RSA.
Kinesiska bilmärkena Chery och Omomda flyttar produktionen till Sydafrika. Eftersom landet har noll i importtull till EU kan de nya bilarna säljas billigt på den svenska marknaden. Omoda ovh Jaecoo har tagit bilvärlden med storm. På bara tre år har märket rullat ut på 70 marknader globalt och redan sprängt miljonstrecket för antal sålda bilar. Det stora orosmolnet har varit EU:s införande av strafftullar på bilar tillverkade i Kina. Nu har Chery hittat en helt tullfri bakväg till de svenska bilhallarna.
Den 3 juli 2026 klippte Chery officiellt bandet till sin nya Rosslyn-fabrik i Pretoria, Sydafrika. Fabriken byggdes ursprungligen 1963 men har nu tagits över från Nissan och totalrenoverats av den kinesiska biljätten.
– Det råder ingen tvekan om att Chery satsar hårt och långsiktigt internationellt, och det ger oss trygghet i arbetet med att bygga Omoda & Jaecoo som ett seriöst varumärke i Sverige, säger Espen Kristoffersen på RSA, som är den nordeuropeiska importören för märket.

Produktionen i Sydafrika förväntas dra i gång under mitten av nästa år. Vid full drift ska fabriken ha kapacitet att leverera 50 000 bilar per skift, där en betydande del spås rulla på de europeiska vägarna för att hålla priserna nere. Målet är att 40 procent av underleverantörskedjan ska vara helt lokaliserad till 2028.
LÄS MER:
Maths Nilsson är grundare av Carup.





















