Bränslechock väntar under hösten. Experterna menar att politikerna mörkar oundviklig käftsmäll.
– Det är oärligt mot väljarna att ge en bild av att dagens låga priser på fossil bensin och diesel kan bestå, säger Mattias Goldmann, vd för 2030-sekretariatet.
Bensin och diesel redan historisk dyr i spåren av Hormuzkrisen. Vi bara inte känner det än tack vare skatterabatten.
– Det verkliga bensinpriset är nu nära 21 kr litern. Men på mätaren ser det lömskt billigt ut. I december får vi sannolikt de historiskt dyra priserna rakt i knät, säger energiekonomen Claes Hemberg.
Den första oktober blir bensin en krona dyrare och diesel blir 40 öre dyrare. Två månader senare, den första december, går priset upp med tre kronor till. Det betyder 4 kronor dyrare bensin och 3,40 kronor dyrare diesel. Om dagens priser står sig kan bensinen kosta drygt 21 kronor litern och dieseln närmare 26 kronor litern.
– Vi har beslut som tar slut per automatik och det är inget som politikerna hinner ändra, säger Ronny Svensson på Ynnor AB.

Samtidigt går flera partier till val på att hålla nere bensin- och dieselpriserna. Vi på Carup har frågat alla riksdagspartier inför valet hur de vill göra med priserna på fossila bränslen. Allra helst Tidöpartierna lovar att de ska göra allt för att ge oss låga priser vid pump.
Men enligt experterna mörkar politikerna käftsmällen som västerlandets bilister. Enligt dem kan inte ens riksdag och regering göra något åt höstens bensinsmocka. Den kommer att skölja över oss med höststormarna. Lagom till advent blir det dyrt att köra bil på bensin och diesel igen.
– Det är skitsnack, de kan inte göra någonting. De förstår inte vad det är för beslut som de fattat och hinner inte ändra på det, säger Ronny Svensson.
Enligt klimatexperten Mattias Goldmann är chansen minimal att EU ska låta Sverige fortsätta ha undantag för att ha unionens lägsta bränslepriser.
– Den tillfälliga skattesänkningen på tre kronor under EUs miniminivå gäller bara till årsskiftet och EU-kommissionen är tydlig med att Sverige inte kan räkna med att få förlängt. Det har vi inte ens ansökt om, säger Mattias Goldmann,vd på 2030-sekretariatet.
Experterna tror inte att politikerna famlar i nattmössan. Istället är man säker på att det handlar om ett politiskt ränkspel inför det kommande valet. Sedan har man fyra år på sig att skylla över misstagen till nästa val.
– Det finns ingen politiker med överlevnadsinstinkt som går ut och säger att bensinen kommer att bli dyrare, säger Ronny Svensson.

Dyrare i framtiden
Från den första januari nästa år skulle EU:s utsläppsrättigheter ETS2 slagit igenom. Det innebär höjda priser. Hur mycket dyrare bensinen kommer att bli tvistar fortfarande de lärde om.
– Nu har EU skjutit upp detta ett år, men jag skulle tro att man kan lägga till fyra till sex kronor ytterligare på de här skattehöjningarna, säger Ronny Svensson.
Tillfälliga skattesänkningarna:
- 1 maj – 30 september 2026: Skatten sänktes till EU:s miniminivå (ger en sänkning med cirka 1 kr/liter inklusive moms).
- 1 juli – 30 november 2026: Ytterligare en tillfällig sänkning av koldioxidskatten med 3 kronor per liter inklusive moms infördes.
- Total effekt vid pump: Under hösten 2026 kommer priset att gå upp med fyra kronor litern.
- Den första januari 2028 kommer ETS2 att innebära ytterligare en prishöjning. Sammanlagt blir det ungefär 10 kronor från dagens nivå.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.





















