Lidl går till attack mot Ferraris elbil

Ferraris nya elbil Luce hånas rejält på internet. Och nu hänger matjätten Lidl på i en ny attack. Men Ferraris VD sitter lugnt i båten – med ett oväntat kvitto från kunderna.

Det var under förra veckan som Ferrari skakade om bilvärlden riktigt ordentligt. Jättarna från Maranello visade upp sin allra första elbil Ferrari Luce. Men reaktionerna på den över sex miljoner kronor dyra superbilen blev skoningslösa. På nätet hånas modellen nu vilt för att se ut som en extremt dyr Nissan Leaf. Och nu hakar till och med matjätten Lidl på. I ett mycket uppmärksammat inlägg på Facebook gör matkedjan sig rolig på Ferraris bekostnad.

Lidl är känd för sina billiga varor, och lågpris-temat tar de nu med sig ut i sociala medier. Denna gång har de lagt upp en bild som visar en blå Ferrari Luce sida vid sida med en av butikens kundvagnar med texterna “En vagn” och “En snygg vagn”. Till bilden passar matjätten på att skicka en hånfull passning till Luce.
– Det kostar inte en halv förmögenhet heller, jag lovar, skriver Lidl i bildtexten.
Bilen må hånas på nätet. Men Ferraris egna orderböcker pekar på en mycket stark efterfrågan hos rika kunder.

Ferraris VD Benedetto Vigna mötte nyligen Bloomberg och andra reportrar för att kommentera den stenhårda kritiken. Och medan hånet fortsätter på nätet, förklarar han att beställningarna strömmar in från rika kunder. Enligt Electrek är Ferraris orderbok fylld ända till slutet av 2027. Dessutom kommer intresset från en bredare kundkrets än Ferrari är vana vid.
– Titta på människorna som skriver till oss, människorna som lägger beställningar. Vissa är befintliga kunder och andra är helt nya, berättar Benedetto Vigna för Bloomberg.

Allmänheten är hårt kritisk. Bilen går 0 till 100 km/h på 2,5 sekunder vilket är långsammare än en begagnad Tesla Plaid som går att köpa för runt 800 000 kronor. Men Ferrari-vd:n försvarar även bilens pris.
– Innovation kostar. Om man inte betalar för innovationen gör man fel mot människorna som har utvecklat den, mot leverantörerna som gör den möjlig och mot själva tekniken, fortsätter Benedetto Vigna.

Avslutningsvis är Ferrari-VD:n nöjd över med hånade elbilen. Och enligt honom är Ferrari Luce definitivt ingen kopia på en Nissan Leaf.
– Ferrari Luce har ingenting att göra med elbilar som du har sett från andra aktörer. Man måste se den och köra den för att förstå att den inte är kopierad – varken interiören, exteriören eller prestandan, avslutar Benedetto Vigna.

Dela med dig av Carup

Senaste nytt