Biljätten Stellantis tvingas stoppa produktionen vid fyra franska bilfabriker. Tusentals anställda drabbas när tillverkningen av Peugeot och Citroën nu har avbrutits. En av orsakerna är oväntad.
Stellantis har stoppat produktionen vid fyra av sina fem franska monteringsfabriker under oktober. Fabrikerna i Sochaux, Rennes, Mulhouse och Poissy berörs av tillfälliga produktionsstopp. Totalt omfattas omkring 8 400 anställda av korttidsarbete, enligt franska Le Monde.
Särskilt besvärlig är situationen i Sochaux och Rennes, där Stellantis tillverkar bland annat Peugeot 3008, Peugeot 5008 och Citroën C5 Aircross. Här är det brist på batterier till elbilar med lång räckvidd som tvingar fabrikerna att stå stilla.
Problemet är inte att kunderna saknas. Enligt Stellantis är efterfrågan på elbilarna med större batterier stark, särskilt bland företagskunder. Men batterileverantören ACC klarar inte att leverera tillräckligt snabbt. Enligt fabriksledningen i Sochaux kan tusentals beställningar därför inte levereras.
Samtidigt brottas andra delar av Stellantis med svagare efterfrågan och för stora lager på bensinbilar. Fabriken i Mulhouse har haft produktionsuppehåll sedan den 15 oktober, medan Sochaux och Rennes stoppades under förra veckan. Enligt Reuters har Stellantis förklarat att stoppen ska vara tillfälliga. I Sochaux planeras produktionen komma igång igen i början av november, när fler batterier levererats.

Men oron bland de anställda växer. Under tisdagen den 27 oktober väntas Stellantis presentera produktionsprognoser för de kommande tre åren. Beskedet kan bli avgörande för framtiden vid flera av koncernens franska fabriker.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter





















