Pipande i nya bilar driver många till vansinne. Till sommaren blir ännu ett system ett lagkrav. Nu kommer det pipa högt om du gäspar eller verkar lite trött ut.
Sedan juli 2024 måste alla nya bilar som säljs inom EU vara utrustade med ISA (Intelligent Speed Assistance). Det är systemet som piper eller varnar på andra sätt när bilen tycker att du kör för fort. För många förare har det blivit en ständig påminnelse, ibland redan vid en kilometers överskridande av hastighetsgränsen. Kritiken har varit hård. Inte minst eftersom systemet bygger på kartdata och skyltigenkänning som inte alltid stämmer.
Trots det visar EU:s tester att förare i snitt sänker hastigheten när ISA finns i bilen. Därför har systemet blivit en fast del av regelverket för nya bilar, tillsammans med bland annat trötthetsvarning, filhållningsassistans och backkamera eller parkeringssensorer. Men det stannar inte där. Nu kommer nästa obligatoriska steg som kommer göra att bilen tjuter ännu mer, enligt ad.nl.
Från juli 2026 måste alla nya bilar som säljs inom EU även ha ett system som ska upptäcka om föraren är ouppmärksam. Det kallas ADDW (Advanced Driver Distraction Warning). I praktiken handlar det om kameror och sensorer som håller koll på var förarens huvud och blick är riktad. Om systemet tycker att blicken avviker för mycket från vägen framåt kommer en varning, oftast både visuellt och med ljud.
Syftet är att minska olyckor som beror på distraktion. Något som enligt europeiska studier ligger bakom en betydande andel av de allvarliga olyckorna i trafiken. Precis som med hastighetsvarningen är ADDW alltid aktiverat när bilen startas. Det går i de flesta fall att stänga av men bara tillfälligt. Nästa gång du sätter dig bakom ratten är systemet på igen.

Hur irriterande det blir i praktiken varierar kraftigt mellan olika bilmärken. Vissa system reagerar först vid tydlig ouppmärksamhet, t.ex. om föraren kollar ner i knäet. Andra kan börja varna redan när man snabbt kastar en blick på navigationsskärmen eller tittar över axeln inför ett filbyte. Situationer som många förare alltså snarare ser som en del av säker körning.
Kravet på det nya systemet kan också få konsekvenser för vilka bilmodeller som överlever. För bilar som ändå är på väg att fasas ut kan det bli för dyrt att bygga in avancerade kamerasystem. Från bilindustrin hörs redan kritik om att allt större delar av utvecklingsbudgeten går till att uppfylla nya regler, snarare än till sådant som kunderna efterfrågar. Samtidigt väcker tekniken frågor om integritet.
Reglerna säger att ADDW inte får använda eller lagra biometriska uppgifter. Systemet ska alltså inte känna igen ansikten eller spara beteenden, utan enbart avgöra om föraren verkar uppmärksam eller inte. Klart är i alla fall att framtidens nya bilar inte kommer att bli tystare. Med både hastighetsvarningar och uppmärksamhetskontroller som standard lär pipen och plingandet bli en allt större del av vardagen bakom ratten.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.















