Brandrisk: Över 100 000 elbilar återkallas

Hyundai återkallar över 100 000 elbilar globalt. Det gäller Kona Electric från 2018 till 2023. I Sverige kan över 3 000 bilar beröras.

Totalt rör det sig om 104 011 bilar som tillverkats mellan januari 2018 och juli 2023. Problemet sitter i mjukvaran som övervakar högvoltsbatteriet. I vissa fall kan systemet missa tecken på termisk instabilitet – vilket i värsta fall kan öka risken för brand, rapporterar Electrive. Åtgärden är i första hand en mjukvaruuppdatering.

På verkstaden installeras en ny version av bilens batterisystem som ska upptäcka avvikelser tidigare, bland annat spänningsskillnader mellan battericeller. I enstaka fall kan även hela batteriet behöva bytas ut som en försiktighetsåtgärd. Återkallelsen gäller den första generationen av Kona Electric. Den nyare modellen som lanserades 2023 omfattas inte, eftersom den bygger på en annan teknik.

Hyundai Kona Electric från 2021.

Det är fortfarande oklart om svenska bilar berörs. I Sverige finns i dag omkring 3 800 Hyundai Kona Electric registrerade. Drygt 3 200 av dem tillhör den första generationen, alltså samma produktionsperiod som nu pekas ut i återkallelsen. Hyundai har ännu inte gått ut med någon information om vilka bilar som berörs.

Carup har sökt Hyundai via telefon och e-post.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt