Kinesiska elbilsjätten Nios intåg i Skandinavien har blivit en ekonomisk mardröm. Försäljningen har tvärnitat och landat på noll bilar i Sverige i år. Ny granskning visar att förlusten i Sverige och Norge närmar sig 1,5 miljarder kronor på några få år.
Nio kom till Europa med planer på att köra om alla premiummärken. Med batteribytesstationer och exklusiva klubbhus skulle ägarna till Audi, BMW och Tesla förmås att byta till ett nytt okänt kinesiskt bilmärke. Bilarna var lika dyra som konkurrenterna, och dessutom skulle köparna betala hyra för batterierna. Men fyra år senare har verkligheten kommit ikapp Nio.
En granskning som Carup har gjort visar att Nios förlust i Sverige på tre år uppgår till hisnande 420 miljoner kronor under en treårsperiod – och då är inte ens bokslutet för 2025 medräknat ännu. Och 2026 ser ut att bli ett riktigt katastrofår. Under årets första sex månader har Nio inte lyckats registrera en enda ny bil på den svenska marknaden. Eftersom Nio totalt fått ut 552 bilar i Sverige så är förlusten per bil 761000 kronor.

Den norska branschtidningen Bilnytt har granskat märkets norska bokslut och kan konstatera ett samlat resultat före skatt på minus en miljard norska kronor sedan etableringen 2021. Och då går det ändå lite bättre än i Sverige. Det innebär att Nio i snitt förlorar 377 000 kronor på varje såld bil i Norge. En stor del av förklaringen stavas de extremt dyra hyreskontrakten. Nio har etablerat Oslos i särklass största och dyraste bilshowroom och sitter fast i framtida hyresåtaganden på över 200 miljoner kronor bara de närmaste åren. Hittills i år har Nio sålt 168 bilar i Norge.
– Det är helt enkelt anmärkningsvärt att Nio har misslyckats så totalt. Nio kör vidare med en försäljningsmodell som är dödsdömd, medan de bränner pengar på egna showroom som inte resulterar i försäljning, säger Atle Falch Tuverud, chefredaktör på Bilnytt.
Nio i Norge har tvingats säga upp tio procent av sin personal för att spara pengar, och rapporterna pekar nu på att företaget går in i ett “nödläge”. Under ett kundevent i Nederländerna avslöjades nyligen att Nio inte kommer att lansera några nya bilmodeller i Europa förrän tidigast i slutet av 2027. Fokus ligger i stället helt på att försöka sälja av de bilar som redan står i lager.
Även utbyggnaden av märkets omtalade batteribytesstationer har i princip stannat av helt i Europa, trots utlovade satsningar. Förra året tvingades den allra första anläggningen i Danmark att stänga. De lyxiga Nio Houses där ägarna skulle kunna chilla har heller inte fortsatt att byggas. I Norge finns ett Nio House på Karl Johan, men i Sverige öppnades aldrig något.
Ledningen slår tillbaka mot uppgifterna
Nios ledning menar dock att situationen inte alls är så mörk som medierna beskriver den, och pekar på att man gör nödvändiga prioriteringar för att skapa långsiktigt värde.
– Den senaste tidens mediebevakning ger en onyanserad bild där utvecklingen framstår som mer dramatisk än vad det finns grund för. Europa är och förblir en central del av Nios globala engagemang, och Norge är en av de marknader där vi har vår starkaste grund, säger An Ho, vd för Nio Norge i ett pressmeddelande.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter





















