Bilägarens chock: ”30 cm vatten i elbilen”

Det började som en vanlig jobbresa neråt i Europa och slutade med ett totalstopp i Tyskland efter många problem. Där konstaterade verkstaden att svenske Alexanders elbil var fylld med vatten.
– De sa att de hittat runt 30 centimeter vatten i bilen, säger Alexander.

Alexander leasar en Xpeng G6 via NF Fleet som han tog ut i augusti. I början av december körde han söderut ut i Europa för en jobbresa. Anledningen till att han tog elbilen var enkel. Han är flygrädd och reser helst längs marken.
– Jag hade jobb i Tjeckien så jag valde att bila ner, berättar han.

Redan innan resan fanns dock mindre problem med hans Xpeng G6. Bakluckan gick inte att öppna och allt ljud i bilen hade slutat fungera. När han kontaktade Xpeng fick han beskedet att felsökning kunde ske först om en och en halv månad.
– Det kändes inte akut då. Det var ljudet och bakluckan, inget som gjorde bilen okörbar, berättar Alexander för Carup.

Alexander leasar en Xpeng G6, en kinesisk elbil med en räckvidd upp till 570 km beroende på version.

Han valde ändå att åka men problemen blev snabbt värre. I Malmö fick Alexander kontakt med en mekaniker som snabbt tittade på elbilen.
– Han hittade inte något fel så jag körde vidare, berättar han.

Längs resan neråt genom Europa kom nästa fel.
– Bilen vägrade ladda på flera laddstationer och först efter flera försök lyckades jag ladda på ett ställe. Strax utanför Hamburg tog det dock helt stopp. Bilen gick knappt att köra, men i låg fart lyckades jag ta mig vidare till den verkstad som rekommenderats. När den visade sig vara stängd fick jag istället tips om en annan verkstad i området där bilen till slut lämnades in.

Därifrån tog han taxi till Hamburg, hyrde bil och fortsatte resan för att kunna slutföra jobbet. Först senare kom beskedet från verkstaden.
– De sa att de hittat runt 30 centimeter vatten i bilen. De sa att det absolut inte är något vi kan ha orsakat. Det är omöjligt sa dem.

Verkstaden hade hittat omkring 30 centimeter vatten inne i bilen.Trots att felet bedömdes som ett garantiärende började problemen på allvar först därefter. Efter flera turer med Xpeng, NF Fleet och hans försäkringsbolag kom de fram till att Xpeng står för själva reparationen. 

Men just nu står elbilen på verkstaden i Tyskland i väntan på delar. Och Alexander måste fortsätta betala leasingavgiften. Någon paus i avgiften är inte aktuell har de sagt.
– Jag betalar över 6 000 kronor i månaden för en bil jag inte kan använda.

Och här börjar nästa problem. När det gäller hemresan erbjuder Xpeng knappt halva kostnaden för att få hem bilen.
– Det räcker inte ens i närheten, säger Alexander som har kollat upp vad det faktiskt kostar att bärga tillbaka bilen till Sverige. 

Alexander är hemma i Sverige igen men hans elbil är kvar i Hamburg där den väntar på reservdelar. Men han vet inte hur han ska få hem den utan att gå rejält back.

Transport av bilen till Sverige ersätts upp till 10 000 kronor, men enligt offerter kostar det mellan 20 000 och 25 000 kronor enligt honom. NF Fleet/Ayvens kan stå för flyg ner för att hämta bilen – men inget mer.
– Alla skickar runt oss. Xpeng, NF Fleet, SOS International. Ingen tar ansvar, säger Alexander.

Till slut valde han att åka hem till Sverige utan elbilen. När den blir klar vet han inte och inte heller hur den ska komma hem.
– Hade den varit klar hade jag kört hem den själv. Men nu kan det ta till runt jul, kanske längre.

Situationen blir extra svår eftersom han är flygrädd och det var därför han valde bilen på jobbresan i Europa från första början. Efter att paret skrivit om ärendet i Xpengs officiella Facebookgrupp hörde företaget av sig.
– De bad om ursäkt och sa att de skulle hjälpa oss.

Men sedan hände inget mer. Det har gått flera dagar sedan Alexander talade med Carup första gången, när vi pratar med honom igen under tisdagen är det fortfarande tyst.
– Jag har inte hört någonting från de sedan dess.

Bilen står fortfarande kvar på verkstad utanför Hamburg och väntar på delar. Samtidigt tickar leasingkostnaden vidare.
– Man hämtar ut en ny bil och står plötsligt själv med både kostnader och problem. Det känns hopplöst.

Alternativet kan bli att själv ta sig ner och hämta elbilen mitt under julhelgerna om den hinner bli klar. En resa som kan ta flera dagar och kosta flera tusen kronor.
– Så ska det inte vara när man leasar en ny bil. Och det är inte vårt fel att den har gått sönder, säger Alexander.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt