Elbilsägarna är smartare än andra. I alla fall enligt ekonomen och experten Claes Hemberg.
– Elbilsägarna är smartare och är inte rädda för logiska saker, säger han.
Demoskop har valt ut 1000 slumpvisa svenskar och frågat dem om deras inställning till elpriserna. Ekonomiexprtenten Claes Hemberg har sedan plockat ut elbilsägarna ur undersökningen och jämfört dem med de andra.
– Det visar sig att elbilsägarna är betydligt bättre på att förstå hur det här med elpriserna fungerar. De är oroliga av logiska skäl, medan vanligt folk oroar sig över elpriserna eftersom de inte förstår vad det handlar om.
Claes Hemberg tror att framtidens hjältar kommer att vara de som kör elbil. Den här gruppen förstår elpriserna och kan förklara för sina kamrater hur de ska göra för att sänka sina elpriser.
– Jag tror att logikerna kommer att bli hjältarna på gatan. Folk kommer att gå fram till dem och fråga hur det fungerar med elpriserna.
![](https://carup.se/wp-content/uploads/2024/12/laddning_chock-1024x576.webp)
Folk som väljer elbilar har ofta gjort det för att spara pengar på sikt. Den här gruppen är finansiellt vaksam och ofta materiellt intresserad.
– Många av dem som har elbilar har gjort valet av logiska skäl. De är också mer vaksamma på att byta abonnemang för el. Visserligen finns det då en risk för att man byter fel, men de är hur som helst mer aktiva.
De som kör elbil håller ett vakande öga på elpriset. Det är ofta en kombination av att de valt elbil för att kunna köra så billigt som möjligt och kunskap om hur systemet fungerar.
– Elbilisterna undviker också dyra eltimmar dubbelt så mycket som vanligt folk. Men det är ändå för lite, här borde siffran vara 100 procent, om de vore mer vaksamma skulle de spara stora pengar.
Claes Hemberg tror ändå att elbilisterna gör medvetna val som oftast blir rätt.
– Men jag tror de byter mer rätt eftersom de är mer pålästa
Elen kommer att bli billigare i framtiden. För de som är pålästa och vakna kan det spara stora pengar.
– Vi kommer att ha fallande elpriser de närmaste årtiondena. Det beror på vindkraften, den sänker priset. Men det betyder också att vi måste vara mer vaksamma och ladda när det blåser som mest.
Claes Hemberg tycker att de som bygger och säljer elbilar också har ett informationsansvar mot sina kunder.
– Jag tycker att företag som Volvo och Polestar ska hjälpa sina kunder för att visa hur man hittar de billigaste timmarna att ladda sin bilar.
Med vindkraft får vi billigare el. Claes Hemberg uppmanar oss också att inte vara rädda för att köpa el timvis.
– Fler elbilsägare borde ha rörligt elavtal och gå efter timmar. Det är då man har möjlighet att hitta den billigaste elen. Det gynnar prisvärd vindkraft. Medan fast avtal handlar om den dyra kärnkraften.
Skillnaden mellan elbilsägare och övriga befolkningen:
Elbilsägare | Ej elbilsägare | |
oroliga för elpriset jämfört | 42% | 46% |
byter elavtal | 16 | 8 |
förbukar mindre el | 46 | 53 |
Undviker dyra timmar | 35 | 19 |
använder billiga timmar | 32 | 17 |
smart laddning | 34 | 6 |
Vill ha automatisk app | 38 | 29 |
tror timavtal är dyrt | 15 | 14 |
tror timavtal kräver mer elkoll | 37 | 24 |
Elavtal på de tillfrågade i undersökningen
45 % rörligt
5 % timpris
18 % fast pris
12 % vet ej
LÄS MER:
![](https://carup.se/wp-content/uploads/2024/07/andreas_jemn-jpg.webp)
Andreas Jemn är journalist och författare.