För bilbärgare råder just nu kaosartade dagar. Semesterfirarnas bilar havererar runt om i hela landet.
– Man får åka hela tiden, säger Jesper Holmgren på Jockes Bilbärgning i Båstad.
Den svenska industrisemestern är på väg att ta slut. Men det märker inte bilbärgningsföretagen. Just nu är det högtryck över hela landet. Allra värst är det vid turistorterna. Eller kring de stora motorvägarna.
– Om man tittar på E6 så är det tjockt med folk och då blir det många utryckningar varje dag. Sedan är det många som drabbas som är långt hemifrån, säger Jesper.
Under vintern blir det en del stunder i fikarummet för Jesper och hans kollegor. Då ligger Båstad och Bjäre nästan öde. Men så fort sommaren kommer invaderas bygden av semestersugna utsocknes soldyrkare.
– Det kan vara 20 jobb om dagen och man får åka hela tiden. Mest är det punkteringar och starthjälp. Vi försöker alltid att hjälpa till så mycket vi kan för att få dem rullande igen, säger Jesper.

Mycket som behöver bärgas
Det är inte bara bilar som behöver bärgas. Jesper och hans kollegor rings ut för att bärga allt möjligt som finns i semestertrafiken.
– Under sommaren är det allt från husbilar och husvagnar också. Det kommer som sagt många turister. Sedan har vi alla entusiastbilar som kommer fram under den här årstiden.
Många som drabbas är långt hemifrån. De står med en trasig bil på främmande mark. Då är det lätt att bli lite nervös och skärrad.
– Man förstår dem som har långt hem. Vi försöker alltid att hjälpa dem så att de inte blir strandsatta. Om man inte får igång bilen så går det att ge dem skjuts till en verkstad eller kanske till järnvägsstationen så att de kan ta sig härifrån.
De svenska semestern tar snart slut. Men för den sakens skull blir det inte lugnt i Båstad. Sedan kommer nästa våg av turister.
– När de svenska semestrarna tar slut kommer tyskarna och danskarna som har semester senare. På senare år har vi märkt att de blir allt fler. Det är billigt att semestra i Sverige nu, precis som det är dyrt för oss att åka ut i Europa.
Stora bilden, foto: Matnilak/Wikipedia, länk: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:B%C3%A4rgningsbil.jpg
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.





















