Lastbilschauffören satte fast dieseltjuvarna från sin säng. Smarta knepet blev dödsstöten för kuppen.
– Det är bättre än att sitta och scrolla på sociala medier, säger Tristan Svärd.
Pålgårds åkeri i Hallstavik har en egen hjälte. Det är deras unga chaufför Tristan Svärd. Han är bara 20 år gammal. Men ändå en fullfjädrar dieseldetektiv. Precis som många andra åkare och lantbrukare måste Pålgårds ta höjd för skurkar.
– En gång när vi kom till jobbet var det helt tomt, då fick vi bära dunkar, förklarar Tristan.
Vi på Carup har skrivit flera gånger om problemen med dieselstölder. Åkare och lantbrukare tvingas investera stora pengar i säkerhetssystem för att hålla skurkarna borta. På Pålgårds behöver man inte det. Där har de Tristan Svärd.
– Lastbilarna står på en plan i Hallstavik som inte ligger vid åkeriet där vi har garage och lokaler. Så det är lätt att tjuvarna kan ta sig dit. Då köpte jag en kamera och installerade för att hålla koll på dem, säger Tristan.

Kunde inte sluta vakta
Efter jobbet höll han vakt från soffan. Tristan kunde inte släppa tanken på att någon eller några skumma typer plundrade hans arbetsplats på diesel.
– Jag var på min vakt hela tiden och kunde inte släppa tanken på att de kunde komma när som helst, säger han.
Många ungdomar i hans ålder spenderar lediga kvällar med att scrolla sig fram på sociala medier. Men inte Tristan Svärd. Precis som Roslagens Sherlock Holmes var han på sin vakt för att fånga dem.
– En kväll skulle jag precis lägga ifrån mig telefonen när det plingade till. Då såg jag dem på bild. De gick med dunkar och en svart sopsäck där det fanns verktyg.
Det var två dieseltjuvar. De hade parkerat på en bensinmack i närheten och smugit sig fram till lastbilarna för att tömma tankarna.
– Jag ringde genast till en kollega som bor närmare och åkte dit medan jag ringde till polisen.

Skrämde bort dem
Tristan kom fram till parkeringsplatsen. När strålkastarna från hans bil svepte över platsen flydde tjuvarna rakt in i skogen. Nu var det ont om tid. Men Tristan och hans kollega hade ett trumfkort. Ett knep som gjorde att tjuvarna inte kunde fly.
– Tjuvarnas bil stod kvar vid bensinmacken, min kollega höll koll på den medan jag vaktade lastbilen. Poliserna åkte runt för att se om det kunde finnas något spår efter dem.
Polispatrullen såg inte ett spår efter tjuvarna. Därför ringde man efter förstärkning och en hundpatrull.
– När hundarna väl kom gick det snabbt innan de fick tag på dem. Jag vet inte vilka det var förutom att det var en tjej och en kille.
På Pålgårds hyllar man sin hjälte. Tristan har fångat skurkarna till ett budgetpris. Många andra företag måste lägga stora pengar på att investera i säkerhetsutrustning.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.





















