En månad efter köpet rasade motorn. Men bilfirman ville inte betala. Nu får Mercedesägaren rätt och ska få tillbaka över 292 000 kronor.
Mannen från Skåne betalade cirka 280 000 kronor för en sex år gammal Mercedes hos en bilhandlare i Växjö. Men glädjen över bilköpet blev kortvarig. Redan efter ungefär en månad drabbades bilen av ett omfattande motorhaveri. När bilen undersöktes på verkstad visade felsökningen allvarliga skador. Flera kolvar och cylindrar var skadade och enligt verkstaden behövde hela motorn bytas ut. Det blev starten på en tvist mellan köparen och bilfirman, skriver Smålandsposten.
Bilhandlaren ville inte stå för kostnaden och menade att det inte fanns några bevis för att motorn varit skadad redan vid köpet. Enligt bilfirman talade det mesta i stället för att det handlade om ett plötsligt och oförutsett haveri. Köparen nöjde sig inte med det beskedet. Han tog ärendet vidare till Allmänna reklamationsnämnden (ARN) som nu har prövat tvisten – där får bilägaren rätt. ARN konstaterar att det finns allvarliga fel på bilens motor.
Eftersom felen visade sig inom två år efter köpet ska de enligt nämnden antas ha funnits redan när bilen såldes om inte säljaren kan visa något annat. Beslutet innebär att mannen har rätt att häva köpet. Bilfirman rekommenderas därför att betala tillbaka de 280 000 kronorna för bilen. Men smällen för handlaren stannar inte där. Köparen ska även få ersättning för sina omkostnader för hyrbil som uppgår till drygt 12 000 kronor. Totalt handlar det alltså om över 292 000 kronor som mannen nu får tillbaka efter det misslyckade Mercedesköpet.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.





















