Nu ska ”Blixten McQueen” få ny ägare. En omdesignad Corvette med över 400 hk.
– Den har spridit enormt mycket glädje, skriver Boråsarna som sköter försäljningen.
Det väntar en rejäl utrensning i garaget hos Boråsarna. I takt med att verksamheten växer, räcker inte tiden längre till för de egna bilprojekten. Därför ska nu ”Blixten McQueen” få en ny ägare. Det handlar om en Corvette C6, omgjord för att efterlikna just Blixten McQueen i succéfilmen “Bilar”. För att få bilen att likna Blixten McQueen har den framför allt fått en ny design.
Bland annat har bilen fått foliering i röd basfärg med grafiska detaljer. Även stora blixt- och racinginspirerade dekaler.
– Vi har haft bilen i drygt två år och den har spridit enormt mycket glädje till både stora och små. Men eftersom vi inte hinner använda den så mycket som vi önskat väljer vi nu att låta någon annan ta över och njuta av den istället, skriver Boråsarna i annonsen.


V8 med 430 hk
Bilen är från 2008 och kan enligt annonsen ibland stänga av sig vid längre körningar. Mindre skavanker finns också. Under huven sitter en rejäl LS3 V8 med 430 hk kopplad till automatlåda. Mätaren visar endast 8 000 mil. Nu ska den filminspirerade bilen få en ny ägare. Och säljs för 245 000 kronor.
– Ett riktigt pangpris för den som vill ha en frän Corvette, skriver Boråsarna i annonsen.

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.















