Tjeckien hastighetsgräns 150

Kravet: Höjd hastighetsgräns till 150 km/h 

Fransk senator har fått nog – kräver högre hastighet på motorvägar. 150 km/h ska bli möjligt på utvalda sträckor. Nu väcker frågan enorm uppståndelse i landet.

Dagens 130 km/h på motorvägar i Frankrike är inte tillräckligt. Den menar den franska senatorn Louis Vogel, som har lagt fram ett förslag om att höja gränsen till 150 km/h, rapporterar Autonews. Den höjda maxfarten vill han se på särskilda delar av de franska motorvägarna, på sträckor som är säkra. Han har många invånare på sin sida. Men om förslaget ska gå igenom väntar en långdragen process.

Förslaget från Louis Vogel, som är senator i Seine-et-Marne, måste först granskas av parlamentet. Därefter ska frågan debatteras, genomgå omröstning av nationalförsamlingen och granskas av senaten. Processen är lång och byråkratisk, men den franske senatorn vill inte vänta. Och han är långt ifrån ensam. Det visar ett färskt rykte som spridits på sociala medier i landet, om höjd hastighetsgräns.

Höj hastigheten till 150 km/h där vägarna är säkra. Det kräver den franska senatorn Louis Vogel, och flera av landets invånare.

Under de senaste veckorna har ryktet pågått om att landet ska höja till 150 km/h. Reaktioner haglade in. Motståndarna menar att förslaget bara tilltalar “stressade bilister”, och att det ökar risken för allvarliga olyckor. Många pekar också på att bränsleförbrukningen ökar kraftigt. Och just miljöargumentet väger tungt i dagens läge. Att köra snabbare innebär högre koldioxidutsläpp. Det funkar inte när ett land som Frankrike ska satsa på ett grönare klimat, menar motståndarna.

Flera länder i Europa har redan höjt till 150 km/h på särskilda motorvägar. Bland annat har vissa trefiliga motorvägar i Italien fått 150 km/h som maxfart. Och i Tjeckien pågår tester, där hastighetsgränsen höjts till 150 km/h på särskilda platser.

Många i Sverige vill också se högre hastigheter på våra motorvägar. Lars Beckman är riksdagsledamot för Moderaterna. I oktober lämnade han in en motion tills riksdagen om att införa 140 km/h.
– I många andra länder är maxhastigheten 130 eller 140 km i timmen där det är möjligt med anledning av vägens beskaffenhet. Det finns alltså ingen anledning att ha en lägre hastighet än nödvändigt, skrev Lars Beckman i motionen.

Dela med dig av Carup

Senaste nytt