Då kommer nya elbilen Volvo EX60 till Volvohandlarna och de första köparna. Intresset för Sveriges mest efterlängtade elbil är rekordstort.
– Nu håller vi tummarna för att den snart ska dyka upp, säger Hugo Enoksson på Rejmes Bil i Laholm.
Nya Volvo EX60 ska lyfta Volvo mot nya höjder. Samtidigt har konkurrenterna i BMW och Mercedes redan lanserat sina liknande modeller. Nu väntar bilhandlarna på besked om när bilen kommer.
– Det har varit ett enormt intresse för den här bilen. Nu håller vi tummarna för att den snart ska dyka upp, säger Hugo Enoksson.
Det är bråda tider på Volvo. Just nu görs de sista testerna på den nya modellen. Volvo har inte råd med ett nytt debacle som kring EX90. Då klagade mängder med kunder på problem kring mjukvaran.
– Tanken är väl att det här ska bli ett flaggskepp, säger Hugo Enoksson.



1000-tals har beställt Volvo EX60
Tusentals har redan beställt den. Men ingen vet när bilen kommer. Volvo har fortfarande inte gett något bra svar. Det enda man kan säga är att bilarna kommer i produktion under april.
– Vi är mycket uppmuntrade över att se en så stark efterfrågan på vår banbrytande elektriska SUV, och vi granskar nu våra produktionsplaner för 2026, när vi förbereder oss för starten av kundbilsproduktionen nästa månad, säger Erik Severinsson, marknadschef på Volvo Cars.
Många undrar när bilen kommer. De vänder sig till handlarna. Men de kan inte ge några besked. Det kan inte ens självaste Volvo i Göteborg.
– Nej – exakta datum går inte att ge. Leveranserna kommer att börja i sommar, men som alltid med nya bilar handlar det om en stadig upprampning. Kunder som har beställt bilar får individuella leveransbesked av sina handlare, säger Magnus Holst, presschef på Volvo Cars.
Många handlare vittnar om att kunderna står på kö för att teckna sig till en ny bil. Även om de inte vet när de får den.
– Jag kan bekräfta att intresset är mycket stort vilket också återspeglas i orderingången, säger Magnus Holst.
Antalet beställda bilar har överträffat Volvos förväntningar. Nu måste man öka produktionen för att kunna möta det stora behovet.
– Att så många kunder beställde EX60 under den första månaden har överträffat våra förväntningar, och det är ett bra problem’ att ha, säger Erik Severinson, Chief Commercial Officer på Volvo Cars.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.















