Chevrolet Corvette C3 lanserades 1968. Nu, 56 år senare, har Europas dyraste exemplar av modellen sålts i Stockholm.
– Uppmärksamheten på detaljer är helt otrolig, skriver Bidders Highway.
Chevrolet Corvette C3 kom till världen 1968. Inspirationen kom från konceptbilen Mako Shark II, ritad av Chevrolet-designern Larry Shinoda. De aggressiva linjerna och den nyskapande profilen gav bilen ett uttryck som stack ut. Snart blev modellen älskad världen över och fick smeknamnet ”Shark Generation” bland entusiaster. Nu, 57 år senare, har Europas dyraste Chevrolet Corvette C3 blivit såld i Sverige. Auktionsföretaget Bidders Highway uppger att den är dyraste exemplaren som sålts.
Ekonomiskt blev Corvette C3 en blandad framgång i sitt tidiga stadie. Under 1960-talet och början av 1970-talet sålde modellen mycket bra. Men 1973 väntade en oljekris som förändrade situationen. Bilen fick då nya gummistötfångare och motoreffekten minskade kraftigt. Detta ledde till en kraftig nedgång i försäljningen. Under mitten och slutet av 1970-talet började fler bilentusiaster söka sig till andra märken.


Men i Sverige har Corvette-kulturen däremot fortsatt vara stark – och den lever kvar än idag. Och det visas genom att Europas dyraste Chevrolet Corvette C3 sålts i Stockholm. Bilen är från 1971, en tid då Stingray-designen stod på topp. Modellen har stötfångare i krom och den prestanda som fanns innan oljekrisen. Detta gör modellen särskilt eftertraktad bland samlare och trissar upp priset ytterligare.
Corvetten tog cirka fem år att färdigställa. Bilen är ett komplett custombygge. I dag är bilen utrustad med en 9,8-liters V8-motor som levererar 795 hästkrafter. Kraften förs till bakhjulen via en manuell Tremec T56-växellåda. Och slutpriset landade på 698 750 kronor.
– Totalt har över 3 000 timmar lagts ner på den här bilen. Uppmärksamheten på detaljer är helt otrolig. skrev Bidders Highway om Europas dyraste Corvette C3.






Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.















