Volvos systermärke till Tyskland: ”Enorm efterfrågan”

Volvos kinesiska systermärke Zeekr ska erövra Tyskland. 
– Efterfrågan är enorm. Det finns flera DAX-företag och stora leasingföretag som väntar på våra elbilar, säger vd Lothar Schupet till Elektroauto-News.

Zeekr är ett relativt nytt bilmärke som ingår i Geely Auto som huvudägs av Geely-koncernen som även är huvudägare i Volvo Cars. Märket finns i Sverige sedan ett par år tillbaka. Nu ska de växa till fler europeiska länder. I december börjar de även sälja tre olika elbilar i Tyskland. 

I Sverige har Zeekr registrerat in drygt 1000 bilar i år och är fortfarande ett litet bilmärke. Vd Lothar Schupet säger dock att efterfrågan i Tyskland är enorm. De planerar nu att även gå in i Spanien, Italien, Frankrike och Storbritannien efter nyår, uppger, enligt Elektroauto-News.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt