Elbilen Lucid Air Grand Touring har slagit världsrekord. På en enda laddning kom den 120,5 mil. Höjdskillnaden var dock stor och bilen fick hjälp av nerförsbackar.
I veckan har elbilen Lucid Air Grand Touring fått stor uppmärksamhet för sitt nya räckviddsrekord på 1205 km på en laddning. Bilen tog sig från St. Moritz i Schweiz till München i Tyskland via vissa omvägar. Det tidigare rekordet på 1049 km innehades av av en Mercedes-Benz EQS 450+ mellan två japanska städer. Värt att ha i åtanke är att München ligger i betydligt mer låglänt terräng än St Moritz, så elbilen fick viss hjälp av nerförsbackar. Höjdskillnaden mellan St Moritz och München är 1356 meter.
Rekordet är ändå mycket imponerande. Men när en norsk motortidning testade Lucid Air Grand Touring blev utfallet dock ett annat. Enligt officiella WLTP-normen skulle bilen komma 96 mil. Den stannade dock efter 83,2 mil när batteriet var tomt och hade testets största negativa räckviddsavvikelse.


Icke desto mindre är Lucid nu världsrekordhållare, enligt Guinness rekordbok. Körningen i Schweiz och Tyskland gav ett helt annat utfall än i Norge.
– Detta räckviddsrekord representerar en betydande milstolpe – det är ännu en tydlig demonstration av den tekniska fördel som definierar Lucid. Våra Lucid-produkter kombinerar fordonseffektivitet i världsklass med de mest avancerade drivenheterna, ultrahögspänningsarkitekturen och batterihanteringstekniken som finns tillgänglig idag, säger Eric Bach, Senior Vice President of Product and Chief Engineer på Lucid, i ett uttalande.
För den som vill köpa en elbil med riktigt lång räckvidd är Lucid klar etta. Näst högst räckvidd enligt WLTP har Mercedes EQS 450 med 785 km. Strax efter kommer nya Mercedes CLA som sägs komma 778 km på en laddning enligt WLTP. Nya BMW iX3 Neue Klasse som kommer i höst kan dock komma att slå Mercedes och få en WLTP-räckvidd på över 800 km.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter