Återkallar 19 elbilar – kan bli ofrivillig cabriolet

Polestar tvingas återkalla vissa exemplar av elbilen Polestar 3 i USA. Ett misstag i fabriken gör att glastaket kan flyga av. 

Elbilen Polestar 3 tillverkas i samma fabrik i South Carolina i USA som Volvos elbil EX90. Nu har Polestar upptäckt att vissa bilar drabbats av ett fel. Hos en del exemplar av elbilen kan panoramaglastaket flyga av, eftersom det inte är ordentligt fastsatt. Det finns dessutom risk att vatten kan läcka in och skada elsystemet. 
– Ett lossnat glastak kan bli en fara i trafiken och öka risken för en olycka, skriver NHTSA i sin återkallelse.

Turligt nog är det bara 19 bilar i USA som är drabbade, enligt återkallelsen hos NHTSA. Bilarna är tillverkade mellan mellan 21 september 2024 och 3 december 2024. Felet beror på att fabriken glömt att ta bort tejp när taket monterades. Bilarna åtgärdas genom att ta bort eventuell kvarvarande tejp. 

Efter borttagningen kommer serviceteknikerna att byta ut panoramaglastaket utan kostnad för berörda kunder. Polestar uppger att de har åtgärdat problemet i fabriken genom förbättrad utbildning och bearbetning i lackeringsstationen. 
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt