Pickup-truck kraschade genom vardagsrummet. Familjen säger att det var försynen och Heavy Metal som räddade deras liv.
– Jag tackar gud och Metallica för att vi lever, säger Kristin McKee i Goodview Viginia till WDBJ Channel 7.
Metallegendarerna i Metallica är just nu ute på sin M72 World Tour. James Hetfield och de andra spelade på Lane Stadium i Blacksburg, Virginia den sjunde maj. För familjen McKee var det en av livets största höjdpunkter.
Pappa David har följt metallrockarna sedan 1980-talet och såg fram mot att ta med sig familjen för att uppleva dem i levande livet.
– Jag växte upp med att pappa spelade Metallica, sedan genom serien Stranger Things blev jag mer och mer intresserad. Det skulle bli roligt att få se dem och jag gick till sängs tidigt, säger dottern Madeleine.
Föräldrarna var lediga dagen efter och brukar då sitta uppe länge. Den här kvällen var ändå lite annorlunda.
– När Madeleine gick till sängs så bestämde vi oss också för det så att vi skulle vara utvilade och pigga till konserten, säger Kristin.
Familjen somnade tryggt i det lugna området. Sedan hände något och deras värld vänds upp och ner. Klockan två på natten skakade hela huset och det lät som om en bomb slagit ner. David och Kristin rusade upp från sängen och ut i vardagsrummet. Där fick de se en stor pick-up-truck som kört rakt igenom deras vägg. Om de inte gått och lagt sig i tid hade familjen strukit med och aldrig mer kunnat få se Metallica igen.
Efter den här händelsen skrev dottern Madeleine ett brev till James Hetfield och grabbarna. Där hon tackade dem för att ha räddat familjen undan undergång. Detta är inte första gången som Metallica varit inblandade i olycksbådande trafikolyckor. Bandet besökte Sverige under Master of Puppets-turnén 1986. Utanför Ljungby körde bussen av vägen och basisten Cliff Burton omkom. På platsen finns en minnestavla över händelsen. När Metallica valdes in i Hard Rock Hall of Fame 2009 fick Cliff Burton en postum plats. Han anses vara en av de främsta basisterna genom alla tider.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.