Största offensiven i Volkswagens 87-åriga historia. Nu går startskottet för 10 nya modeller på tre år. Här är nyheterna som ska rädda VW.
Volkswagen rustar för en av de största offensiverna i företagets 87-åriga historia. Under de kommande tre åren ska hela tio nya modeller rulla ut – både elbilar och bilar med förbränningsmotor. Målet? Att rädda den krisdrabbade biltillverkaren efter tagnerad försäljning, kostnadsbesparingar och uppsägningar i Tyskland.
I centrum står de nya små elbilarna: ID 1, ID 2 och ID 2X. De blir elektriska komplement till gamla klassiker som Polo, T-Cross och Up, och blir Volkswagens instegsmodeller i elbilsvärlden. Parallellt lanseras fler elbilar, som Golf EV, samtidigt som nuvarande bästsäljande förbränningsbilar får nya och fräscha uppgraderingar.


ID.1 ses som den viktigaste bilen för att göra elbilar vanliga för alla. Konceptbilen ID Every1 visades tidigare i år, och 2027 rullar den färdiga ID 1 ut på vägarna. Bilen har ett förmånligt pris, med start från cirka 260 000 svenska kronor.
Hemligheten bakom det låga priset är MEB Entry, en ny billigare plattform som är byggd för små, prisvärda elbilar. Den första modellen på plattformen blir ID.2 All, som lanseras som produktionsmodell redan 2025. MEB Entry har en frontmonterad elmotor, kompakta mått, rymlig interiör och större bagage än konkurrenterna.


ID 1 får en elmotor på 94 hk, topphastighet 130 km/h och minst 250 km räckvidd med ett 38 kWh-batteri. Designchefen Andreas Mindt säger att bilen ska kännas varm och tillgänglig, med inspiration från Up och Golf:
– Vi ville ge den ett vänligt ansikte – något som får dig att le redan innan du kliver in. Det där lite kaxiga uttrycket framtill är avsiktligt. Det är en bil med karaktär, inte bara ett funktionellt objekt, säger han till Autocar.
ID 2 blir något större, och blir alltså den första bilen på MEB Entry-plattformen. Den får mellan 158–187 hk, medan GTI-versionen når cirka 223 hk. Räckvidden blir upp till 450 km med ett 56 kWh-batteri, och interiören är rymlig med både fysiska knappar och en 12,9-tums skärm. ID 2 blir starten på Volkswagens “Electric Urban Car Family” – en serie mindre elbilar för staden. Här ingår även ID 2X, Cupra Raval och Skoda Epiq. ID 2X lanseras ett år senare med högre markfrigång och robustare design. Massproduktion och leveranser förväntas börja i mitten av 2026.


Volkswagen ger även sina nuvarande elbilar en uppgradering. ID.3 och ID.4 får ny design invändigt och utvändigt för att matcha de nya små elbilarna. Faceliftade ID.3 visas andra kvartalet nästa år, medan ID.4 får sin makeover 2026. Schäfer kallar nya ID.4 “verkligen vacker” och ett stort steg framåt – internt kallas den för “elektriska Tiguan”. Traditionella namn som Golf och Tiguan behålls, vilket Thomas Schäfer tycker är självklart.
– Varför skulle vi låta dem försvinna? säger han.
Samtidigt tar Volkswagen farväl av ID 5 2027 – coupéversionen av ID 4 som aldrig riktigt hittade sin publik. I Kina slog den inte igenom, och i Europa hamnade den i skuggan av sina syskon. Nu riktar Volkswagen istället blickarna mot modeller som verkligen når ut till massorna, där varje lansering kan göra skillnad på riktigt.
2028 blir ett historiskt år för Volkswagen. Då blir deras mest kända modell – Golf – helt elektrisk. Den nya el-Golfen blir också den första VW-modellen i Sverige som byggs på den helt nya plattformen Scalable Systems Platform (SSP). Med SSP tar Volkswagen ett stort steg mot en enhetlig elektrisk framtid för hela koncernen. Här börjar en helt ny era, där klassisk design möter framtidens teknik.
LÄS MER:

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.