VW-vd anklagas för lyxliv – bor på Irland

Arbetarprotester mot Volkswagenchefens lyxliv. Thomas Schäfer anklagas på hånfulla plakat för att resa med privatplan till sin bostad på Irland.  Samtidigt kräver han att fabriksarbetarna ska sänka lönerna i de bilfabriker som inte läggs ned. 
– Det här är inte acceptabelt, sa ordförande i företagsrådet Daniella Cavallo på ett möte nyligen.

Volkswagen står inför företagets största kris genom alla tider. Företagsledningen har aviserat om fabriksnedläggningar och uppsägningar av personal. Bilarna är för dyra att bygga. Man har också bett anställda att solidariskt rädda företaget undan konkursen. 
– Jag vill att vi alla tar vårt ansvar så att Volkswagen ska finnas kvar i framtiden så att era barn och barnbarn kan få arbeta här, har vd Thomas Schäfer sagt till sina anställda.

Samtidigt anklagar fack och anställda Volkswagen-chefen för att ha flugit med privatplan på företagets bekostnad från sin lyxvilla på Irland till arbetet i Wolfsburg varje vecka. Vd:n med över 40 miljoner i årslön flyger in till Wolfsburg på måndagar och flyger hem till Irland på fredagarna, enligt demonstranter och kritiska artiklar i lokalpressen.

Thomas Schäfer bor inte i Wolfsburg, utan flygpendlar från Irland, något han nu får hård kritik för i Tyskland.

När det här avslöjades i tyska tidningar blev reaktionerna starka. Det stora facket IG Metall gick genast ut i massiva demonstrationer med hånfulla plakat mot VW:s vd. Samtidigt har det visat sig att de stora ägarfamiljerna Porsche och Piëch har fått åtskilliga miljarder i utdelning från den krisande biljätten. 
– Om vi ska komma upp i de summorna behöver vi vinna storvinsten på Lotto varje vecka, sa Daniella Cavallo på ett möte den andra december. 

Där diskuterade fackrepresentanterna och företagsrådet vinstutdelningarna och vd Thomas Schäfers resor med privatplan. 
– När man ber andra att minska sina löner och dessutom gör folk arbetslösa och samtidigt lever lyxliv, då blir människor arga. 

Volkswagenledningen har försökt att ducka för kritiken. Men tidningarna i Tyskland har fortsatt att skriva och blir pressade att göra avkall på sina förmåner för att solidariskt försöka rädda företaget med alla anställda på golvet. 
LÄS MER: