VW lägger ner elbil

Volkswagen lägger ner elbilen ingen köper. Under hela 2025 registrerades bara 65 exemplar i Sverige. 

Volkswagen hade ett succéår i Europa med sina elbilar. Under 2025 ökade försäljningen med 49 procent. Men trots framgången var det en modell som inte alls sålde bra. Medan elbilen ID.4 och ID.7 var de mest sålda modellerna finns en elbilsmodell som floppade fullständigt. 

Under hela 2025 registrerades bara 65 exemplar av coupé-SUV:en Volkswagen ID.5 i Sverige. Det är en nedgång med 82 procent och nu har Volkswagen plockat bort modellen ur den svenska konfiguratorn. För nederländska Autoblog bekräftar Volkswagen att de lägger ner ID.5-modellen helt. Än så länge finns den kvar att köpa i Tyskland, men enligt tidigare uppgifter kan den gå i graven även där.

När modellen lanserades berättade VW om ett enormt intresse, men det bleknade med åren. Totalt har VW ID.5 sålts i nästan 4000 exemplar i Sverige. Men efter att en hel del bilar exporterats från Sverige finns nu bara 3000 kvar. Kanske blir ID-5-modellen en sällsynt samlarbil i framtiden.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt