Volvos nya elbil EX60 kan bli lika billig som en XC60. Det avslöjar vd Håkan Samuelsson vid ett besök i USA.
– Bilköparna kommer att köpa elbilar så snart priset är mer eller mindre på nivå med en bensinbil, säger han till Autonews.
Volvo Cars vd Håkan Samuelsson är på besök i USA-fabriken i Ridgeville, Louisiana. Där kom han med beskedet att Volvo XC60 ska börja tillverkas i fabriken i slutet av nästa år. Dessutom ska Volvo producera en ny stor hybridbil med bensinmotor i USA om några år. Den är specialutvecklad för USA-marknaden. Volvos plan är att öka försäljningen med 60 procent i USA.
Men han passade också på att avslöja nya detaljer om Volvos nya elbil. Redan den 21 januari visar de upp nya Volvo EX60. Det blir en elbil med massor av ny teknik. Nu avslöjar han att den får i stort sett samma pris som en Volvo XC60. Snart har elbilar samma pris som bensinbilar.
– Det kommer att ske under de närmaste åren, och vi kommer att ta ett stort steg med EX60, säger Samuelsson till Autonews.

Trots sänkta priser kommer Volvo att kunna göra en bra vinst på bilen. De kommer att ha 8-10 procent högre vinstmarginal på bilen tack vare ny tillverkningsteknik. Bland annat använder de batteriet som en bärande del av bottenplattan och pressgjuter stora delar av chassit i aluminium.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter