Volvo-chefen till motorkramare: ”Ganska korkat”

Volvo Cars vd Håkan Samuelsson går till attack mot de som försöker stoppa förbud mot förbränningsmotorer. 
– Om du tror att elbilar kommer att slå igenom, försök inte bromsa ner det, det är ganska korkat, säger Samuelsson. 

Under torsdagen hade Volvo bjudit in investerare i Showroom i Stockholm. Nya vd:n Håkan Samuelsson har fått Volvos börskurs att gå upp med över 50 procent på en månad. Nu skulle han charma investerarna igen, men idag gick aktien steg inte trots nya offensiven. 

Nyligen avslöjade Samuelsson att Volvos laddhybrider med bensinmotor ska leva ända till 2040. Men idag lade han ut texten rejält om elbilar.  
– Det är verkligen en bättre, alla som har kört en elbil vet det. Bara en sak som behöver fixas varför köper inte folk elbilar.

Håkan Samuelsson säger att en elbil som går lika långt som en bensinbil och laddar lika fort som tankning är lösningen på att för få vill köpa elbil. Kanske kommer den redan 21 januari när Volvo visar sin EX60.

Hittills i år har Volvos försäljning av elbilar minskat med 19 procent. Men Håkan Samuelsson är ändå övertygad om att elbilar ska rädda Volvo och tror sig sitta på lösningen.
– Du behöver lång räckvidd, lika lång som en vanlig bil, och du behöver ladda den på samma tid som det tar att tanka. Det kommer hända och viktigast, den ska ha samma pris. När detta har hänt kommer vi ha en helt annan tillväxt i den här sektorn som redan växer. 

Trots att förbränningsmotorer hos Volvo ska leva till 2040 går Volvo-chefen till attack mot de som vill riva upp EU:s förbud mot bensin- och dieselmotorer. 
– Om du tror att elbilar kommer att komma, försök inte bromsa ner det, det är ganska korkat. Om något ökar ska du accelerera. Så lycka till de som vill lobba för långsammare lagstiftning. Vi gör inte det, vi är redo 2035 med elbilar för alla. 

I dag är var tredje såld Volvo en XC60 med bensinmotor. Men Håkan Samuelsson spår att elbilarna ska ta över helt, utom för de som inte kan ladda.

Man kan undra vilket ben Volvo ska stå på. Nyligen gick Volvochefen ut och sade att Volvos laddhybrider med bensinmotor ska leva till slutet av nästa decennium, alltså runt 2040.
– Vi kommer självklart också behöva några brygglösningar. För regioner och kunder som inte kan ladda, en pragmatisk syn. 

Nya elbilen Volvo EX60 som kommer 21 januari ska bli starten på en stor förändring för Volvo. Men deras senaste elbil EX90 har haft enorma problem med mjukvaran till bilen huvuddator, en så kallad core computer. Men Samuelsson hävdar att problemen är över. 
– Vi måste ha core computing med en enda mjukvara för hela bilen. Jag är glad att vi är igenom det. Vi kunde ha gjort det snabbare, men nu har vi en bra grund att stå på. 
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt