Rockgiganten har drabbats av hjärnsjukdom. Nu säljs hans berömda motorcykelsamling ut.
– På grund av sjukdomen kommer hans samling att säljas på auktion senare i år, säger hans pressekreterare i ett uttalande.
Billy Joel slog igenom i början av 1970-talet. Med låtar som “Piano Man”, “We Didn’t Start the fire” och “Uptown Girl” slog han igenom på bred front. Han är sedan 1999 invald i Rock n Roll Hall of Fame och en av de självklara i rockhistorien.
Under hela sin karriär har motorcyklar varit en mycket självklar del av livet. I många av hans klassiska musikvideor har hojarna framträdande roller. Allra helst äldre andra världskrigsmodeller som ligger honom närmast hjärtat.
Billy Joel har lagt mycket tid, pengar och engagemang i att skapa en egen samling. Den består i dagsläget av hela 75 imponerande maskiner. De flesta från hans egen favoritepok. Men det finns också modernare varianter.
Tidigare i år diagnostiserades han med normaltryckshydrocefalus. Det är en sjukdom som mest drabbar äldre och ger problem med balansen och stora svårigheter med att gå. Det var också därför som han tidigare i år fick ställa in en rad spelningar i Storbritannien och USA.
Sjukdomen kommer att gradvis försämra hans hälsa och Billy Joel kommer inte att kunna köra motorcykel igen. Därför har Billy Joel bestämt sig för att skiljas från sin älskade motorcykelsamling. Fram till försäljningen visas den gratis för allmänheten i en butik på Oyster Bay, New York. Där är det fritt fram för vem som helst att ta del av en imponerande tvärsnitt av motorcykelhistorien.

Under hösten kommer motorcyklarna att auktioneras ut. Mer detaljer om detta lovar hans pressekreterare att presentera längre fram. Billy Joel själv förbereder sig för slutet av livet. Han är 76 år gammal och kan blicka tillbaka på en mycket imponerande karriär. Hans musik kommer överleva honom med generationer, liksom hans motorcyklar som nu kommer att få nya hem.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.