TV-kändis nekar i fartkamera – udda förklaringen

Tv-kändis åkte dit i fartkamera. Nekar och hävdar att bilen han körde om körde fortare.
– Jag gjorde en omkörning av ett fordon som körde i kanske 65, då gasar detta fordon på, säger han till polisen. 

En dag i början av mars 2025 var en svensk tv-kändis 40-årsåldern på väg med bilen på riksväg 47 i västra Sverige. Vid Marka kyrka utanför Falköping närmade han sig en fartkamera som plötsligt blixtrade till. En tid tid senare damp det ner ett brev mannens brevlåda. 

Enligt mätningen i fartkameran hade han 97 km/h på 80-vägen, uppger Falköpings Tidning. Men mannen, som bland annat är känd från en tv-serie, nekade till att ha kört för fort. Enligt mannen hade fartkameran mätt bilen som han höll på att köra om. 
– Jag gjorde en omkörning av ett fordon som körde i kanske 65, då gasar detta fordon på. Det inte är mitt fordon som är uppmätt utan det är fordonet jag gjorde omkörningen på.

Nu väljer en åklagare istället att åtala mannen för fortkörningen. Fallet kommer att komma upp i Skaraborgs Tingsrätt och mannen riskerar böter.  
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt