Svensk biljätte i konkurs – omsatte 1,2 miljarder

Svensk bilhandelsjätte som omsatte 1,2 miljarder kronor går i konkurs. Kampen för att rädda bilhandlaren som finns på flera orter var förgäves. På torsdagen lämnades konkursansökan in till Stockholms Tingsrätt. 

En av Sveriges största bilhandlare har försatts i konkurs. Mobility Motors Group Sweden AB hade anläggningar på flera orter i Sverige, både i Stockholm och södra Sverige. De har sålt nya bilar från bilmärken som Nissan, Mercedes, Hyundai, Mazda, Isuzu och Maxus och hade även auktoriserade verkstäder för märkena. Men i januari i år slog krisen till mot bilhandlaren och miljardföretaget försattes i rekonstruktion. Planen var att försöka rädda företaget. De stängde bilhallar i Malmö och Lund och försökte förhandla med leverantörer och de som lånat ut pengar. 

Men ansträngningarna gick om intet. På torsdagen lämnades konkursansökan in till Stockholms Tingsrätt. Enligt senaste bokslutet omsatte förtaget 1,2 miljarder kronor och hade 138 anställda. Konkursen är den största i Sverige i september 2025. Så sent som i juli var företaget hoppfulla om en räddning, men till slut gick det inte. 
– Vi har behövt fatta en rad tuffa men nödvändiga beslut, sade affärsutvecklings- och marknadschefen Nawar Saman till Carup då

Mobility Motors anläggning i Sätra utanför Stockholm. Vid konkursen hade företaget anläggningar i Stockholm, Svedala, Norrtälje och en onlinehandel enligt hemsidan.
Konkursen kom in till Södertörns tingsrätt på torsdagen.

Då sade företaget att det såg ljust ut och att kunderna som köpte bilar inte behövde vara oroliga. 
– Vi fortsätter leverera bilar varje dag, har kvar våra åtaganden samt erbjuder samma höga servicenivå som tidigare. Vi är i en rekonstruktion men vår målsättning har hela tiden varit att fortsätta vara en trygg och långsiktig partner för våra kunder. Detta har hittills inte varit en bromskloss i en märkbar utsträckning, sade marknadschefen då. 

Nu tar konkursförvaltaren över ledningen av det kollapsade företaget. De anställda kommer att få lön från den statliga konkursgarantin. Mobility Motors bekräftar för Carup att bolaget har ansökt om konkurs och att Södertörns tingsrätt fattat beslut om att företaget är försatt i konkurs.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt