En ny typ av stöld sprider sig. Tjuvar rycker loss radarsensorer bakom bilens emblem på fyra sekunder. En skada som kan kosta mellan 20 000 och 45 000 kr att laga.
Det tog bara fyra sekunder för personen på videon att rycka loss frontemblemet från bilägarens Volkswagen Golf GTI på en gata i London, uppger The Sunday Times. Därefter sprang tjuven iväg – mitt i natten när ägarna med största sannolikhet sover. Bakom emblemet satt en radarsensor för adaptiv farthållare – och det är den tjuven vill åt. Radarsensorn mäter avståndet till bilen framför och justerar hastigheten automatiskt. Liknande lösningar finns i många moderna bilar.
Komponenten går att köpa online för omkring 2500 kronor, vilket inte låter extremt. Kruxet är att en begagnad del går inte bara att sätta in själv – den måste kalibreras av VW eller en auktoriserad verkstad för att fungera rätt. Det kan omkring kosta 20 000 kronor att ersätta, och på vissa lyxigare bilar kan det kosta upp emot 45 000 kronor.

Tjuvarna brukar slå till mot flera bilar under samma natt och vanligtvis sker det utan att bilarnas larm går igång. Bilmärken som Volkswagen, BMW och Mercedes Benz är särskilt populära val för tjuvarna. Flera bilägare menar att stölderna avslöjar en rejäl miss i konstruktionen – som tillverkarna ändå inte gör något åt.
Stratis Alisafakis, som bor i London, fångade en tjuv på film med sin övervakningskamera från dörren. Samma tjuv gav sig senare också på en Volkswagen T-Roc som stod parkerad 500 meter bort på en annan gata. T-Roc-ägarens övervakningskamera fångade stölden endast fem minuter efter att Alisafakis bil drabbats, rapporterar The Sunday Times. Det går snabbt – stölden tar inte mer än fyra–fem sekunder.
Efter stölden tog Alisafaki sin Golf GTI till en Volkswagen-verkstad, där fick han en offert på cirka 19 000 kronor (1 500 pund). Han ville inte byta ut sin radar, av rädsla att den skulle bli stulen igen. Han köpte istället ett “billigt emblem” utan radar.
– Killen på verkstaden berättade att han ser tre till fyra fall i veckan där folk frågar om det här, sa Alisafaki till The Sunday Times.
Nu kör han runt med en orange varningslampa på instrumentpanelen och utan fungerande farthållare. Men bilen klarar åtminstone besiktningen, och om emblemet stjäls igen slipper han stora kostnader och krångliga ärenden.
– Jag ville inte sätta dit en ny eftersom den kan ryckas bort på fyra sekunder, avslutade Alisafaki.
LÄS MER:

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.