Vanlig situation blottar stor okunskap i cirkulationsplatser. Debatt på Facebook skrämmer experten.
En del är osäkra på vilken bil som har förkörsrätt.
– Många har ingen aning om hur man kör i en cirkulationsplats, säger Emelie Lagerström på Trafiksäkerhet i Fokus.
I lördags skrev Carup om vänsterblinkning i rondeller som är ett hett debattämne hos svenska bilister. Även situationen i den här bilden ovan har skapat livlig debatt. Det avslöjar att svenskarna har svårt att veta vad som gäller när de ska köra inne i rondeller.
– Det är sant. Många har ingen aning om hur man kör i en rondell, eller cirkulationsplats som det egentligen heter, säger Emelie Lagerström på Trafiksäkerhet i Fokus.
Hon har rätt. Rondellen är den runda ringen i mitten. Där har kommunen ibland placerat något konstverk eller en plantering för att göra trafiken lite trevligare.
– Många som har körkort tog dessa innan det blev så vanligt med rondeller eller cirkulationsplatser. Med åren har de blivit vanligare och då har deras kunskap blivit omodern.

Bilden som skapar debatt är tydlig. Det är en vit bil som ligger till höger i rondellen. Till vänster blinkar en svart bil för att lämna sitt körfält. Det råder delade meningar om vad som kallas för inner- eller ytterfilen i rondeller. I cirkulationsplatser är det filen närmast mitten som är innerfil, där ska du ligga om du ska svänga till vänster. Ytterfilen är den närmast ytterkanten och ska användas när du ska svänga till höger.
Debattörerna är heller inte säkra på vem som ska väja för den andra. Vissa menar att den vita bilen ska släppa fram den vassa. Dessa påståenden är helt felaktiga.
– Den svarta bilen har väjningsplikt mot den vita bilen, säger Emelie Lagerström.
Hon driver företaget Trafiksäkerhet i Fokus i Örebro. Emelie är en erfaren trafikskollärare. Hon sitter dessutom med i styrelsen för trafiklärarutbildningen i Stockholm.
– Även om man har haft körkort länge är det inte fel att ta en körlektion. Man kan komma med ett kompisgäng till mig så ska vi ge oss ut och köra i rondeller, säger Emelie Lagerström.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.














