Räkna med bränslechock på måndag. Pasa på och fyll tanken i helgen. Bensin och diesel kommer att stiga kraftigt efter kriget i Iran brutit ut.
Redan för en vecka sedan gick Carup ut och uppmanade bilister att tanka. De stigande oljepriserna var ett tydligt tecken på att marknaden fruktade en attack mot Iran. Nu är kriget ett faktum och på måndag kan vi räkna med kraftigt höjda priser på bensin och diesel. Även den viktiga transportleden Hormuz-sundet har stängts av. Där passerar 20 procent av världens oljeproduktion.
– Om drivmedelspriserna ska stiga med ungefär en krona, då krävs en ökning med cirka 10 dollar per fat på oljepriset. Det gäller om man bara tittar på just den faktorn. Sen kan det förstås hända saker i raffinaderierna också, men generellt sett: om oljepriset går upp 10 dollar, så stiger priset vid pump med omkring 1 krona, har Christian Kopfer, råvaruexpert hos Handelsbanken sagt till Carup.

Handeln av olja öppnar på måndag morgon. Först då vet vi exakta effekten. Brentoljan handlades under fredagen för 73 dollar per fat och har gått upp kraftigt senaste tiden.
– Även om konflikten begränsas kan Brent-oljan stiga till cirka 80 dollar. En utdragen konflikt som påverkar tillgången kan få oljepriserna att stiga till runt 100 dollar, säger William Jackson, chefsekonom för tillväxtmarknader på Capital Economics till Reuters.
Effekten på bensin och diesel kan därmed bli allt mellan en knappt krona till tre kronor litern. Men enligt energiekonomen Claes Hemberg är effekten i första hand temporär.
– Tillfälligt kan man räkna med en eller till och med två kronor högre bensinpris, säger Claes Hemberg till Expressen.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















