Elbilen som går 80 mil slog ner som en bomb på bilmässan. Nu har det redan blivit rusning efter nya BMW iX3 Neue Klasse.
– Det är ett väldigt tryck, säger en BMW-handlare till Carup.
För en vecka sedan premiärvisade BMW sin nya elbil iX3 Neue Klasse strax innan bilmässan i München. Många hajade till på bilens räckvidd på 80 mil. Bilexperten Alrik Söderlind tror till och med den kan göra vissa bilar från konkurrenter svårare att sälja.
– Den här bilen kan förändra allt. 80 mils räckvidd, supersnabb laddning till ett pris som kan göra en hel del bilar osäljbara. Jag tänker på Audi Q6 eller varför inte Volvo XC60. Den sätter också en hel del kinesiska elbilar på pottan, säger Alrik Söderlind.
Men det är ingen billig elbil, även om du får mycket räckvidd för pengarna. Prislappen i Sverige börjar på 749 500 kronor. Då får köparen en fyrhjulsdriven SUV med 469 hästkrafter. Det är 100 000 kronor mer än en motsvarande Tesla, som förvisso har mer än 20 mils kortare räckvidd. Men köparna verkar ha rusat till BMW.


Nu kommer uppgifter om att det är högt tryck efter bilen hos svenska BMW-handlare. Flera återförsäljare Carup varit i kontakt med uppger att det är ”högt tryck”.
– Det är jättestort intresse och vi har ett väldigt tryck efter nya Neue Klasse, säger en handlare till Carup.
Från BMW i Sverige vill man inte berätta några detaljer om hur försäljningen har gått.
– Vi kommunicerar normalt inte några siffror om orderingången. Men vi är nöjda med mottagandet som vi fått både av press och kunder, säger Carl Lindwall, informationschef, BMW Group Sverige till Carup.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter