Rusning efter elbil – måste jobba dygnet runt

Rusning efter Mercedes nya elbil CLA. Nu måste Mercedes-Benz kalla in ett extra skift i fabriken och jobba dygnet runt. 
– Mycket uppmuntrande orderingång, säger produktionschefen Jörg Burzer. 

Mercedes har haft svårt att få riktig fart på sina elbilar. Kunderna har rynkat på näsan åt den tvålliknande designen som inte liknat Mercedes traditionella modeller. Men nu ser de ut att få en efterlängtad framgång med nya CLA som har upp till 79 mils räckvidd. 

Beställningarna kommer i en rasande fart och Mercedes har inte lyckats hålla jämna steg med efterfrågan. Det gör nu att de måste öka upp produktionskapaciteten i fabriken, uppger Automobilwoche.  Under andra halvåret ska fabriken gå över till treskift och jobba dygnet runt.

79 mils räckvidd orsakar kundrusning.

Dessutom kommer snart kombimodellen CLA Shooting Brake och elektriska SUV:en GLC. De kan göra att försäljningen rusar ytterligare i höjden. En välkommen framgång för Mercedes som en gång var en av de största delägarna i Tesla, men sålde sina aktier då de inte trodde på företaget. 
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt