Ronnie Petersons lyx-Mercedes på auktion – ärvdes av familjen

En ikonisk Mercedes med en legendarisk tidigare ägare. Ny säljs Ronnie Petersons lyxiga Mercedes-Benz 280 SE med V8-motor. ”Super Swede” köpte bilen efter genombrottet 1971. Efter Formel 1-stjärnans tragiska bortgång ägdes bilen av Ronnies pappa Bengt och bror Tommy.

Nästa år är det 45 år sedan Ronnie Peterson dog i en tragisk olycka under Italiens Grand Prix på Monza 1978. Efter att Ronnies Lotus blivit påkörd började bilen brinna, men James Hunt drog ut honom ur bilen.

Till en början verkade den svenske stjärnans skador inte så allvarliga. Men röntgenundersökningen visade att han hade 27 frakturer på benen och fötterna. Men fetter från benen gick ut i blodet och orsakade lungemboli och vid fyratiden på morgonen avled Ronnie Peterson. Under åratal har det debatterats om läkarna gav stjärnan rätt behandling, något som avhandlas i denna dokumentär.

Nu säljs ett unikt minne från Ronnie Peterson på auktion hos Collecting Cars. Efter att ha slagit igenom i Formel 1 under säsongen 1971 i March-stallet med fyra andraplatser beställde Ronnie Peterson en riktigt fin och lyxig Mercedes-Benz direkt från fabriken. I början av 70-talet var 280 SE 3.5 V8 bland det finaste du kunde åka i.

Fakturan från Daimler-Benz Aktiengesellschaft visar att ”Super Swede” fick betala 22500 D-mark för sin S-klass lackerad i silvergråmetallic och utrustad med ”Bucket seats”. V8-motorn var på 3,5-liter och utvecklar 200 hästkrafter och är kopplad till en trestegad automatlåda.

Ronnies gamla bil säljs helt originalskick och har bara 5625 mil på vägmätaren, även om mätarställningen inte kan garanteras. Bilen kommer med flera dokument som visar dess ursprung, bland annat ett köpefaktura och exportbevis för skatteåterbäring som Ronnie signerat. På bakstammen på Mercedesen sitter en hjälmdekal på Ronnie från Marchstallet. Kanske är det Ronnie själv som klistrat dit den?

Bilen har Amerikaljus, Becker Mexico-kasettstereo och elfönsterhissar. Enligt beskrivningen har bilen inga mekaniska fel och det är bara att vrida om nyckeln och köra. Men första turen bör nog gå till bilprovningen, då bilen inte blivit besiktigad sedan 10 mars 1999.

Efter Ronnie Petersons tragiska frånfälle ägdes bilen av Ronnies pappa Bengt, sedan fick brodern Tommy Peterson ta över. De senaste åren har bilen varit ägd utanför den legendariska racingfamiljen. Det är ingen tvekan om att bilens unika proveniens höjer priset. Redan nu, med tre dagar kvar på auktionen, är priset uppe i över 200 000 kronor.

MEST LÄSTA

Senaste nytt

Tester