Polisens dolda fartrabatt: Så mycket dras av

Okända marginalen: Så mycket drar polisens laser och fartkameror av. 
– Felmarginalen är liten, säger Sabina Enbäck på polisens ATK-avdelning i Kiruna.

Fortkörare får alltid lite rabatt. Det är en okänd sanning som är huggen i sten. Om du trampar gasen för hårt i golvet så är det inte hastigheten på mätaren som blir den du rapporteras för.
– Lasern drar automatiskt av tre kilometer på hastigheten, det som står på skärmen är det man blir rapporterad för, säger trafikpolisen Petter Magnusson i Karlstad.

Polisen har en ny laser som heter Pro Laser 4. Den kan mäta två bilar samtidigt i samma körfält. Du har inte en chans att sänka hastigheten. Laserstrålarna bombarderar din bil under en millisekund.
– Sedan kommer hastigheten upp på skärmen och det är den som står där som vi rapporterar, säger Petter Magnusson.

Du får faktiskt rabatt av polisen. Foto: Polisen

Samma princip vid trip-track
Polisen har en annan metod för att fånga fortkörare. Det kallas för trip-track-mätning. Det sker med att man följer efter fortköraren i bilen. I polisbilen finns ett instrument som mäter medelhastigheten under en viss sträcka.
– Den drar av tre kilometer precis som lasern och det räcker med ett par hundra meter för att vi ska kunna stoppa en fortkörare, säger polisen David Askeröd. 

Andra marginaler för fartkamerorna
Fartkamerorna är ännu mer noggranna. Här dras först bort sex kilometer i timmen. Det är gränsen för att åka dit. Sedan görs ytterligare ett litet och okänt avdrag.
– Avläsning av hastighet görs med stor noggrannhet, plus/minus en halv kilometer i timmen. Denna felmarginal elimineras genom ett avdrag på en kilometer på den uppmätta hastigheten, säger Sabina Enbäck. 

Riksåklagaren har bestämt att polisen bara ska fokusera på fortkörningar från sex kilometer i timmen. Det är ett utslag av trafiksäkerhetsforskning. Enligt den så är det då en kollision börjar bli riktigt farlig. 
– Det är samma sak över hela Sverige, vi arbetar med att från sex kilometer i timmen ska fortkörare rapporteras och det är som sagt inte vi som har bestämt det, säger Jimmy Norberg, trafikpolis i Östersund. 

Många klarar sig undan
De flesta fortkörare sållas ut. På vägen mot böter finns det flera filter. 
– Lägg då till att lasern drar tre kilometer i timmen så måste man köra ganska mycket för fort innan det blir något, säger polisen Joakim Abrahamsson. 

Då ska vi även tänka på att bilens hastighetsmätare visar för mycket. Det är lag för att ingen av misstag ska köra för fort.
– Felmarginalen är omkring fem procent uppåt, det betyder att om din mätare visar 100 så är det egentligen bara 95, säger Joakim Abrahamsson.

Det här gäller för polisens lasermätningar och fartkameror:

  • Automatiskt avdrag: Lasern (Pro Laser 4) subtraherar automatiskt 3 km/h direkt i enheten. 
  • Polisens trip-track: Drar också av tre kilometer automatiskt.
  • Rapporteringsgräns: Polisen rapporterar och bötfäller fortkörningar från 6 km/h över hastighetsgränsen (efter att avdraget är gjort).
  • Mätavstånd: Avståndet till fordonet vid laseranvändning är enligt föreskrifterna mellan 20 meter och 400 meter (teoretisk räckvidd är upp till 2,5 km). 
  • Mätningens noggrannhet: Instrumentet har en felmarginal på plus/minus 1 km/h. 
  • Fartkameror undantaget: Vid fasta fartkameror (ATK) görs en kilometer i timmen i hastighetsavdrag. 

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt